EN

YÜZ YÜZE EĞİTİMİN DEVAMI İÇİN OKUL DIŞI FAALİYETLER DENETLENMELİ

Okullar eşitsizliklerin bir nebze giderildiği sosyal öğrenme alanlarıdır. KTÖS olarak, önceliğimiz tüm çocukların yüz yüze, güvenli ve sağlıklı bir şekilde eğitim öğretim faaliyetlerine okullarında devam etmesini sağlamaktır.

Okullarımız Covid 19 ile bir mücadele sürecindedir. Okullarımız, bulaş riskini azaltmak ve yayılmayı önlemek adına okul içi önlemlerini pandemi rehberi aracılığı ile uygulamaktır. Önlemlerin daha da etkin uygulanabilmesi için okullarımızın öğretmen ihtiyaçları ve diğer personel eksiklikleri giderilmelidir.

Okullarımız mücadelede yalnız bırakılmalı, sanitasyon ve hijyen malzemesi katkısı Bakanlık tarafından kesintisiz desteklenmelidir. Okullarda oluşturulan pandemi kurulları, okullardaki süreci rehber kitapçık eşliğinde yönetmeli, aileler de pandemi kurullarına destek olmalıdır. Risk grubundaki öğrenci ve öğretmenler ile ilgili somut karar üretilmelidir.

Mücadele sadece okullarda alınacak önlemlerle sınırlı kalmamalıdır. Okullarda random testler artırılmalı, okul dışı faaliyetler (taşımacılık, dershane, etüt, kurs merkezi vb.) sınırlandırmalı veya Temel Sağlık Dairesi tarafından etkin denetlenmelidir. Karantinalı girişlerden taviz verilmemeli, süreye bakılmaksınız yurtdışından gelen herkes karantinaya alınmalıdır. Sosyal yaşam ile ilgili denetimler artırılmalı, sosyal mesafe, maske ve hijyen kuralları uygulanabilirliğine bakılmalıdır.

Bugün itibarı ile Bakanlığa bağlı okullarda 6 öğrenci ve 2 öğretmende Covid 19 görülmüştür. Temaslı otellerinde karantinada olan öğretmenlerimiz mevcuttur. Okul dışı faaliyetler ve taşımacılıktaki denetimsizliklerden dolayı okullarda Covid 19 görülmüştür. Okul dışı faaliyetlere önlem alınmazsa bulaşın okullar içinde yayılması daha da kolay olacaktır.

Dünya’daki vakaların artması ve ülkelerin denetimlerini artırmasından dersler çıkarmalıyız. Salgının 2. evresinde yüz yüze eğitimin sağlıklı ve güvenli bir şekilde devam etmesini sağlamalı ve Covid 19’u okullardan uzak tutacak adımları hayata geçirmeliyiz.

Buna göre:
• Maske, hijyen ve sosyal mesafe kuralları hayatın her yerinde uygulanmalı.
• Okullara ek bütçe, ek malzeme ve ek kadro sağlanmalı.
• Okul dışı faaliyetler ve taşımacılık denetlenmeli.
• Karantinalı girişler devam etmeli.
• Uzaktan eğitim için gerekli yatırımlar tamamlanmalı.
• Eğitim ile ilgili kararlar ‘Eğitim Bilim Danışma Kurulu’ oluşturularak alınmalıdır.

Çocukların sağlığı ve güvenliği öncelliğinde, eğitim faaliyetlerinin de önemli olduğunu hatırlatır, siyasi beklentiler kaygısı ile değil, bilim temelinde salgınla mücadele edilebileceğinin altını çizeriz.
Burak Maviş
KTÖS Eğitim Sekreteri

YÜZ YÜZE EĞİTİMİN DEVAMI İÇİN OKUL DIŞI FAALİYETLER DENETLENMELİ
Başa dön