EN

Sosyal mesafe kuralları ile eğitim hakkı

Eğitimde sosyal mesafe, sağlık ve güvenlik kurallarından Taviz Vermeyiz
Birilerine avantaj sağlamak için “beş yaşına kadar olan çocuklara Covid-19 bulaşmaz” tespitini yapıp, okul öncesi okullarda kalabalık, dar sınıflarda eğitim yapılabilir kararını yasadışı bir şekilde üreten “Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi” Eğitim Bakanı Sn. Nazım Çavuşoğlu ile birlikte yanlışta ısrar etmeye devam etmektedirler.
Bilimi ve Avrupa Birliği uygulamalarını esas alması gereken Ali Çaygür başkanlığındaki komite, karantinasız girişler, gece kulüpleri ve bet ofisleri ile ilgili aldıkları kararlarda da yanlış yapmışlardır.


Sn. Pilli de mevkidaşı gibi vaka sayıları ile ilgili çelişkili bilgi veriyor mu?
TC Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamaları üzerine İngiltere’nin karantina uygulamaya başladığı Türkiye’yi B grubunda tutan komisyonun taraflı kararı ifşa olmuştur. Komite siyasi telkinle karar alırken, iki pozitif vakanın olduğu gün bile sıfır vaka açıklaması yapan Sağlık Bakanı Ali Pilli’ye, siyasetin yalan söyleme sanatı olmadığını hatırlatırız.

Sosyal mesafe kuralları okullarda neden önemli?
Covid-19 hastalığına yol açan koronavirüs enfekte olmuş bir insan öksürdüğünde havaya saçılan virüs yüklü zerrecikler yoluyla yayılıyor.
Lancet tıp dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre bulaşım riskini azaltmak için alınacak önlemler arasında en etkilisi kimseye 1 metreden fazla yaklaşmamak olabilir. 1 metreye kadar yüzde 13 olan ortalama bulaşma oranı, 1 metreyi aşınca yüzde 3’e düşüyor. 2 metrede yüzde 1,5, 3 metrede ise yüzde 0,75 oluyor.

Sorumlular Hesap Verecek
Bu bilimsel bilgiler ortada dururken, “Beş yaşına kadar çocuklara Covid-19 bulaşmaz” kararı üretip okul öncesi eğitim çocuklarımızın, velilerimizin ve öğretmenlerimizin hayatlarını tehlikeye atan UBP’li bakanlar Ali Pilli, Nazım Çavuşoğlu ve müsteşar Ali Çaygür’ün doğacak sonuçlardan sorumlu olacaklarını vurgularız.

Sendikalar, eğitimde söz sahibidir.
Covid-19 salgınından dolayı okulların sağlık ve güvenlik önlemleri alınarak açılmasını isteyen ve okullara gönderilen Pandemi Kılavuzu’nun hazırlanmasında emeği olan Öğretmenler Sendikası olduğunu bilmesine rağmen, öğretmenin sendikasını karalamaya çalışan Eğitim Bakanı Sn. Nazım Çavuşoğlu’na da Kıbrıs Türk toplumunu yok oluşa sürükleyen bu çarpık düzenin kurucusu olan UBP’nin bakanı olduğunu hatırlatır, KTÖS’ün otorite olmaya çalışmadığını KTÖS’ün otorite olduğunu öğrenmesini tavsiye ederiz.
Saygılarımızla.

Şener Elcil
KTÖS Genel Sekreteri

Sosyal mesafe kuralları ile eğitim hakkı
Başa dön