EN

Öğretmenler direndi, eylem sonuç verdi

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası’nın bugün Eğitim Bakanlığı’nda gerçekleştirdiği eylem sonuç verdi, Yüksek Danışma Kurulu toplantısı  yapılmadı, sendikalar ise istişare için toplantıya çağrıldı.

 

Maviş: Eğitimi politikaya malzeme yapmayacağız

KTÖS Genel Sekreteri Burak Maviş, “Yaz sıcağında yasa geçirmeye alıştırlar. Göç Yasası’nı unutmadık. Ama buna izin vermeyeceğiz” dedi, “Eğitimi politikaya malzeme yapmayacağız” şeklinde konuştu.

Maviş, bugüne kadar Öğretmenler Yasası’na katkı koyan, UBP’li bakanların isimlerini tek tek okudu, Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’na seslenerek, “Ne katılımcı demokrasi ne de istişarenin ne olduğunu biliyor” dedi.

Yasada istişare yapılmadan değişiklik yapılmaması gerektiğine işaret eden Maviş, “Buna müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Maviş, okullardaki öğrencilerin yüzde 40’ının KKTC vatandaşı olmadığını, 45 farklı ülkeden öğrenci olduğunu belirtti.

Okulların yüzde 65’inde gece bekçisi, yüzde 30’unda interneti olmadığını ifade eden Maviş, diğer eksikliklerle ilgili de yüzdelik oranlarını paylaştı.

Elmalı: Samimiyetsizlik ve kabul edilemez

KTOEÖS Başkanı Ozan Elmalı, hükümetin sendikalarla istişare yapmadan Öğretmenler Yasası’nda değişiklik yapmak istemesini, “samimiyetsizlik ve kabul edilemez” olarak değerlendirdi.

Elmalı, birçok okulda ciddi alt yapı sıkıntısı olduğunu, bu durumu fotoğraflayarak yayınladıklarını söyledi.  Hükümetin toplum menfaatine icraat yapmadığını belirten Elmalı, bakanlığın sendikaların sorularına cevap vermediğini dile getirdi.

Elmalı, bakan Çavuşoğlu’na da aşağıya inmesi çağrısı yaptı.

 

Elmalı: Yaşananların sorumlusu Çavuşoğlu’dur

Kurul’un taraflarından olan Çalışma Bakanı Hasan Taçoy ve Maliye Bakanı Alişan Şan az önce Bakanlıktan ayrıldı, toplantı yapılamadı.

Bakan Çavuşoğlu ile görüşmeyi bekleyen eylemciler adına konuşan Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Ozan Elmalı, yaşananların sorumlusu olarak Çavuşoğlu’nu gösterdi ve kendileriyle diyalog kurulmamasının bir sonucu olarak bugünkü eylemin gerçekleştiğini belirtti.

Elmalı, “Öğretmenler Yasası‘nı değiştirmek için masa kurulmalı, Bakanlık da bizler de ekiplerimizi hazırlamalıyız. Masa etrafında toplanıp toplantılarımızı yapmalıyız. Ancak bu şekilde yasada revize yapılabilir” dedi.

Maviş: Son sözü öğretmenler söyleyecek

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Burak Maviş ise usul ve istişare yöntemlerine uyulmadığını belirterek, bu anlayışın doğru bir anlayış olmadığını kaydetti.

Maviş, “Eğitim bu şekilde yönetilemez, sadece duvara toslar. Katılımcılık önemli, diyalog önemli. Son sözü öğretmen söyleyecek” dedi.

Kaynak: Yenidüzen/Özgür Gazete

Fotoüraf: TAK/Özgür Gazete

Öğretmenler direndi, eylem sonuç verdi
Başa dön