EN

Mesele forma değil, toplumsal önceliklerimizdir

TRTSPOR 2 Eylül Cuma günü yapmış olduğu “KKTC futboluna destek” haberinde, Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun “Bu formaya sahip çıkanlara teşekkür ederiz. Bu toprakları sevenlere teşekkür ederiz. Biz bakanlık olarak 3 bin forma alıyoruz. Çocuklarımız okullarda, her yerde bu formayı giyecek.” ifadelerini kullandığını belirtti.  Sendikamızın Eğitim Sekreteri Süleyman Gelener ise 4 Eylül günü sendika adına basın açıklaması yayınlayarak “Bakanlığın formalar için ayıracak 1 milyon 620 bin TL bütçesi var mıdır?” sorusunu sordu.

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu İdari İşler Sorumlusu Eren Şişik ise formaların iş insanı Günay Çerkez tarafından alınacağını ve Milli Eğitim Bakanlığı vasıtasıyla formaların okullaradağıtılacağını sosyal medyadan paylaşmıştır. Bu düzeltme için kendisine teşekkür ederken, konunun forma meselesi olmadığını, toplumsal öncelikler konusu olduğunun bir kez daha altını çizeriz.

Basın açıklamasının özeti, futbol için gösterilen duyarlılık kadar, okullarımızın öncelikleri için de hassasiyet gösterilmesidir. Sorguladığımız, formaları kimin alacağı değil, bütçenin eğitimin hangi önceliklerine göre kullanılacağıdır. Hatırlatırız ki aşağıdaki sorunlarımız devam etmektedir:

1. Bakanlığın ilkokullara sağlamadığı ve 270 TL olan İngilizce kitaplarını aileler ödemektedir.

2. Bakanlığın bütçe vermediği 112 tane ilkokulumuzun kültürel ve sportif faaliyetlerine devam edebilmesi için okul yöneticileri sıfırdan bütçe yaratmak için çaba harcamaya devam etmektedir.

3. Bakanlığın karşılamadığı, okullar arası düzenlenen spor müsabakalarına katılan okulların öğrenci taşımacılık ücretlerini okullar ödemektedir.

4. Her okulumuzun kendine özgün renklerde,  farklı spor branşlarındaki forma ihtiyaçları devam etmektedir.

5. Kıbrıs iklim şartlarında sağlıklı bir şekilde beden eğitimi ve spor yapabilmek için gölge alana ihtiyaç duyulduğu aşikârken, okulların %80’inde kapalı spor salonu yoktur.

6. Okulların açılmasına 1 hafta kala, okullarımızın %55’inde spor malzemeleri eksikliği devam etmektedir.

İşin özeti, eğitim sistemimiz, öğrencilerimiz ve okullarımız için toplumsal duyarlılık gösterilmesini talep ediyor oluşumuzdur.

Saygılarımızla.

Mustafa Baybora

KTÖS Başkanı

Basın Açıklaması

Forma almak için bütçe ayırabiliyorsanız, okullara da ayırabilirsiniz?

Eğitim Bakanlığı yaz boyunca eğitimden tasarruf edeceğini söyleyerek öğretmen haklarını gündeme getirmiş ve öğretmen sayısını azaltmayı hedef olarak belirlemiştir. Geçtiğimiz gün Lefkoşa’da yapılan forma tanıtımında Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu da bakanlık olarak 3000 tane forma alacaklarını ifade etmiştir.

Bakanlığın formalar için ayıracak 1 milyon 620 bin TL bütçesi var mıdır? Eğer ki forma almak için 1 milyon 620 bin TL ayrılabiliyorsa bununla birlikte;

1. Bakanlığın ilkokullara sağlamadığı ve 270 TL olan İngilizce kitaplarından da 6000 tane alınıp okullara gönderilebilir.

2. Bakanlığın bütçe vermediği 100 tane ilkokulumuza kültürel ve sportif faaliyetlerde kullanması için yıllık 16,200 TL bütçe verilebilir.

3. Bakanlığın karşılamadığı, okullar arası düzenlenen spor müsabakalarına katılan okulların öğrenci taşımacılık ücretleri bir yıl boyunca karşılanabilir.

Sn. Çavuşoğlu, BRT ekranlarında “Biz, okullarımızın eksiklikleri ile ilgili bilgileri okul idaresinden alıyoruz. Basına yansıyan veya servis edilen konular bizim bilgimiz dışında olan konular değil.” Demişti. Yukarıdaki üç başlığında bilgisinde ve ‘ivedi’ olduğunu kabul ederek, Eğitim Bakanlığı tarafından futbol için gösterilen duyarlılığın eğitim sistemimiz, öğrencilerimiz ve okullarımız için de gösterilmesini talep ediyoruz.

Süleyman Gelener

KTÖS Eğitim Sekreteri

Mesele forma değil, toplumsal önceliklerimizdir
Başa dön