EN

Maviş, “Öğretmenin eğitim dışındaki çabası hiçe sayıldı”

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sekreteri (KTÖS) Genel Sekreteri Burak Maviş, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ‘Sabah Postası’ isimli programa konuk oldu.

Öğretmenler (Değişiklik) Yasa Tasarısı ile ilgili sendikanın görüşlerinin dikkate alınmadığını ifade eden Maviş, okullarda tepki amaçlı yakın tarihte greve gideceklerini açıkladı.

“İZLENEN YOLDAN DOLAYI TANSYON DÜŞMEDİ”

Maviş, Milli Eğitim Bakanlığı’nın söz konusu yasadaki değişiklikleri yaparken izlediği yoldan dolayı ‘tansiyonun düşmediğini’ belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun “Az çalışan öğretmenleri işletmeye çalışıyorum” ifadelerinin kabul edilemeyeceğine vurgu yapan Maviş, bilinçli bir şekilde sendikalarla olan uzlaşı köprüsünün ortadan kaldırıldığını ifade etti.

Maviş, öğrencilerin barınma, beslenme ve giyinme gibi sorunları olduğunu söyleyerek, “Öğretmenler verdiği eğitim dışında öğrencilerin sorunlarıyla da uğraşıyor” açıklamasında bulundu.

Öğretmenlerin eğitim dışında öğrencilerin başka problemleriyle de ilgilendiğini dile getiren Maviş, “Öğretmenin eğitim dışındaki çabası hiçe sayıldı” dedi.

“ÖNERİLERİMİZE GERİ DÖNÜŞ ALAMADIK”

Maviş, Öğretmenler (Değişiklik) Yasa Tasarısı’ndaki değişikliklerle ilgi sendika olarak 5 başlıkta öneri sunduklarını, fakat nezaketen bile olsa geri dönüş alamadıklarını söyledi.

Şu anda ilkokullarda öğretmen ve idareci eksiği olmadığını belirten Maviş, “Bu başarı da sendika ve İlköğretim Dairesi’nin katkılarıyla olmuştur” diye konuştu.

Maviş, son iki aydır Milli Eğitim Bakanı Çavuşoğlu ile ‘yüz yüze’ görüşemediklerini söyleyerek, “Nazım Çavuşoğlu ile eğitim-öğretim faaliyetlerini daha ileriye götürmemiz mümkün değil” ifadelerini kullandı.

“EĞİTİM BAKANLIĞI BİZİ GREV VE EYLEM YAPMAYA ZORLUYOR”

Öğretmenler Yasa Tasarısı’nın uzlaşı ve istişarelerle hazırlanması gerektiğini belirten Maviş, “Eğitim Bakanlığı uzlaşıdan uzak olduğundan dolayı bizi grev ve eylem yapmaya zorluyor” dedi.

Maviş, söz konusu yasanın oy çokluğu ile Meclis’ten geçmesi durumunda sendikalar olarak mücadelelerine devam edeceklerini ifade etti.

Ekonomik olarak kamuda öğretmenler ve memurlar arasında bir denge olduğuna değinen Maviş, “Yasadaki değişikler bu dengeyi ortadan kaldırıyor” diye konuştu.

“TÜM ÖĞRETMENLER ÇALIŞMA SAATLERİNİ SUİSTİMAL EDİYORMUŞ GİBİ BİR ALGI YARATILAMAZ”

Maviş, çalışma saatlerini suistimal eden öğretmenlerle ilgili Milli Eğitim Bakanlığı tarafından denetim yapılmasını kendilerinin de desteklediğini ifade ederek, “Ama tüm öğretmenler çalışma saatlerini suistimal ediyormuş gibi bir algı yaratılamaz” açıklamasında bulundu.

Eğitimde yapılması planlanan reformun mevcut Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğluile mümkün olamayacağını dile getiren Maviş, “Günümüz şartlarına uyum sağlayabilecek bir yapının hayata geçmesi lazım” ifadelerini kullandı.

Maviş, “Öğretmenin eğitim dışındaki çabası hiçe sayıldı”
Başa dön