EN

EĞİTİM HAYALİ SÖYLEMLER İLE YÖNETİLEMEZ!

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Burak Maviş, ” Eğitimde öncelikli ve ivedi sorunlarımız olan okullara tek kuruş bütçe ayrılmaması, kalabalık sınıflar, tamirat ve tadilat bekleyen okullar, yabancı öğrencilerin uyumu, okulların teknolojik alt yapı eksiklikleri, sanat ve spor malzemesi eksiklikleri dururken Eğitim Bakanı’nın yarattığı suni gündemi devam ettirerek ivedi sorunları görmezden geldiğini belirtti.

Açıklamanın tamamı:

Eğitimde öncelikli ve ivedi sorunlarımız olan okullara tek kuruş bütçe ayrılmaması, kalabalık sınıflar, tamirat ve tadilat bekleyen okullar, yabancı öğrencilerin uyumu, okulların teknolojik alt yapı eksiklikleri, sanat ve spor malzemesi eksiklikleri dururken Eğitim Bakanı yarattığı suni gündemi devam ettirmektedir. Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu bu kez de KTOEÖS Başkanı Ozan Elmalı’yı hedef almış, Öğretmenler (Değişiklik) Yasa tasarısıyla ilgili öğretmen sendikalarının görüş vermediğini ve çalışma yapmadığını ifade etmiştir. Eğitim Bakanının bu ifadeleri iddiaları gerçek dışıdır.

 

  1. KTÖS 21 Haziran günü, yeni öğretim yılı öncesi okulların eksikliklerini tespit etmek, kapasitelerini belirlemek ve ihtiyaç analizi yapmak üzere yaptığı araştırmayı Eğitim Bakanına sunmuştur.
  2. KTÖS 28 Haziran günü, özel ders öğretmeni (okulöncesi) ve özel eğitim öğretmenleriyle ilgili yaşanan bir takım sıkıntıların basit bir yasal düzenlemeyle çözülebileceğini ve ilgili düzenlemeyi Eğitim Bakanına sunmuştur.
  3. KTÖS 29 Temmuz günü, önerilen Öğretmenler (Değişiklik) Yasa tasarısıyla ilgili görüşlerini Eğitim Bakanına sunmuştur.
  4. KTÖS 24 Ağustos günü, Atatürk Öğretmen Akademisi’nin geliştirilmesi ve dönüştürülmesiyle ilgili görüşlerini Eğitim Bakanına sunmuştur.

 

Bunun karşılığında sendikalara görüşme çağrısı yaptığını iddia eden bakan tarafından ne yapılmıştır?

  1. Öğretmenler (Değişiklik) Yasa tasarısıyla ilgili teknik kurul çağrısı tüzük ve teamüllere aykırı yapılmıştır.
  2. Ben yaparım olur zihniyeti ile tüm demokratik teamüllere aykırı davranılmış ve Yüksek Danışma Kurulu toplantısına sendikaların danışmanları alınmamıştır.
  3. Polis ordusu arkasına saklanarak ve kaba kuvvet zoruyla yasa değişikliklerini öğretmenlerin temsilcisi olmayan bir toplantıda Maliye Bakanı ve Çalışma Bakanı oylarıyla Meclis’e gönderilmiştir.
  4. Öğretmen sendikalarının diyalog ve müzakere çağrılarına kulaklarını tıkamıştır.
  5. Eğitim Bakanlığı önünde eylem yapan 22 öğretmeni polise şikayet etmiş ve haklarında dava açmıştır.

 

KTÖS, eğitimde demokratik yönetimden yana olmaya; çocukların, ailelerin, öğretmenlerin, okul çalışanlarının ve yerel halkın bir arada fikir ürettiği, çözüm önerileri yarattığı, diyaloğu temel alan demokratik bir yapıyı talep etmeye ve bu doğrultuda çalışmaya devam edecektir. Eğitim Bakanı’nın gelinen bu aşamada eğitime katkı yapabileceğini söylemek, sendikalarla ve öğretmenlerle uyum içinde çalışabileceğini iddia etmek mümkün değildir.

EĞİTİMDE DEĞİŞİM, BİLİMSEL VERİ, ARAŞTIRMA VE DİYALOGLA MÜMKÜNDÜR!

 

Saygılarımızla,

Burak Maviş

KTÖS Genel Sekreteri

 

EĞİTİM HAYALİ SÖYLEMLER İLE YÖNETİLEMEZ!
Başa dön