EN

Lefke Avrupa Üniversitesi Rektörü Mehmetali Yükselen öğrenci alımı ile ilgili bu şişirme rakamlarla kime hizmet etmektedir?

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, 1974 sonrasında Lefke ve yöresinin içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik yapının kalkınmasına katkı yapmak hedefiyle açılan Lefke Avrupa Üniversitesi’nin (LAÜ), “yöneticilerinin yanlış icraatları ile eğitimde kalite yerine siyasi ranta yönlendirildiğini” söyledi.

Yazılı bir açıklama yapan Elcil, üniversite yönetiminin, üniversitede çalışma koşulları nedeniyle örgütlenip sendika üyesi olan akademisyenleri işten attığını savunarak, çalışan ve sendika düşmanı olma anlayışının sürdüğünü vurguladı.

Elcil, “Özellikle akademisyenlerin uzun süre hiçbir karşılık almadan çalıştırılması sürmekte ve eğitim sendikalarına üyelikleri baskı ve tehditle engellenmeye devam edilmektedir. TC Elçiliği’nin ‘Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde sendika var, diğer devlet üniversitelerine kötü örnek oluyor’ siyaseti yüzünden eğitim bütçesinin önemli bir kaynağı DAÜ’ye değil, LAÜ’ye aktarılmaktadır” dedi.

Bu ayrımın bu yılki öğrenci alımlarında da görüldüğünü savunan Elcil, şu ifadelere yer verdi:

“Gazetelerde bol bol reklam yapan Lefke Avrupa Üniversitesi Rektörü Mehmetali Yükselen gerçekleri tüm kamuoyundan gizlemektedir. Bu yıl Lefke Avrupa Üniversitesi  2 bin 131, TC vatandaşı öğrenci alarak adamızın kuzeyinde en çok öğrenci alan üniversite olduğunu iddia etmektedir. Bu tamamen göreceli bir yalandır. Alınan öğrenci sayısı 2 bin 131 olmasına rağmen okula para ödeyerek kaydolacak öğrenci sayısı 1103’tür. Görüleceği gibi 1030 öğrenci Lefke Avrupa Üniversitesi tarafından burs verilerek okula kayıtları yapılmıştır.”

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, kendi ülkesinin çocuklarına burs vermek için bin bir kriter getiren Eğitim Bakanlığı’nın ayırdığı eğitim bütçesinin önemli bir kısmını burs olarak LAÜ’ye verdiğini, üniversitenin de bu paraları burs diye yabancı öğrencilere dağıtarak öğrenci topladığını söyledi.

Burs verilen öğrencilerden 40’ını Lefkoşa’da öğrenim görecek olmasını da eleştiren Elcil, “Lefke ve yöresine hizmet vermek, ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunmak için kurulan Lefke Avrupa Üniversitesi’nin Lefkoşa’da ne işi var? Üstelik tam burs vererek öğrencileri Lefkoşa’da eğitim görmeye zorlamakla hedeflenen nedir?” diye sordu.

İşte açıklamanın tam metni;

1974 sonrasında Lefke ve yöresinin içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik yapının kalkınmasına katkı yapmak hedefiyle açılan ‘’Lefke Avrupa Üniversitesi’’, yöneticilerinin yanlış icraatları ile eğitimde kalite yerine siyasi ranta yönlendirilmiştir.

Üniversitede çalışma koşulları nedeni ile örgütlenip sendika üyesi olan akademisyenleri işten atan bu üniversite çalışan ve sendika düşmanı olma anlayışını sürdürmektedir. Özellikle akademisyenlerin uzun süre hiçbir karşılık almadan çalıştırılması sürmekte ve eğitim sendikalarına üyelikleri baskı ve tehditle engellenmeye devam edilmektedir. T.C Elçiliği’nin ‘’Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde sendika var, diğer devlet üniversitelerine kötü örnek oluyor’’ siyaseti yüzünden eğitim bütçesinin önemli bir kaynağı DAÜ’ye değil, Lefke Avrupa  Üniversitesi’ne aktarılmaktadır.

Bu açık ayrım, bu yılki öğrenci alımlarında da görülmektedir. Gazetelerde bol bol reklam yapan Lefke Avrupa Üniversitesi Rektörü Mehmetali Yükselen gerçekleri tüm kamuoyundan gizlemektedir. Bu yıl Lefke Avrupa Üniversitesi   2131 T.C vatandaşı öğrenci alarak adamızın kuzeyinde en çok öğrenci alan üniversite olduğunu iddia etmektedir. Bu tamamen göreceli bir yalandır. Alınan öğrenci sayısı 2131  olmasına rağmen okula para ödeyerek kaydolacak öğrenci sayısı 1103’tür. Görüleceği gibi 1030 öğrenci Lefke Avrupa Üniversitesi tarafından burs verilerek okula kayıtları yapılmıştır.

Kendi ülkesinin çocuklarına burs vermek için bin bir kriter getiren Eğitim Bakanlığı ayırdığı eğitim bütçesinin önemli bir kısmını burs olarak Lefke Avrupa Üniversitesi’ne vermekte, LAÜ’de bu paraları burs diye yabancı öğrencilere dağıtarak, öğrenci toplamaktadır. İşin ilginç tarafı bu öğrencilerden 40 tanesinin Lefkoşa’da öğrenim görmesi için burs verilmesidir. Lefke ve yöresine hizmet vermek, ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunmak için kurulan Lefke Avrupa Üniversitesi’nin Lefkoşa’da ne işi var? Üstelik tam burs vererek öğrencileri Lefkoşa’da eğitim görmeye zorlamakla hedeflenen nedir?

Çok başarılı olduğunu söyleyerek, gazetelerde reklam yapan sendika ve çalışan düşmanı Lefke Avrupa Üniversitesi Rektörü Mehmetali Yükselen öğrenci alımı ile ilgili bu şişirme rakamlarla kime hizmet etmektedir?

Lefke Avrupa Üniversitesi Rektörü Mehmetali Yükselen öğrenci alımı ile ilgili bu şişirme rakamlarla kime hizmet etmektedir?
Başa dön