EN

KTÖS Yetkilileri Avrupa Parlamentosu Kıbrıs Ofisi Yetkilileri ile Görüşme Gerçekleştirdi

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası yetkilileri ile Avrupa Parlamentosu Kıbrıs Temsilciliği Ofisi yetkilileri Avrupa Birliği Evi’nde bir araya geldi. Toplantıda, Kıbrıslı Türklerin AB ile doğrudan ilişki kurma çabaları, iki toplumlu eğitim, kültür ve spor alanında ortak faaliyetler, Kıbrıs Türk Toplumunun Avrupa Birliği Parlamentosu seçimlerine etkin katılımının teşvik edilmesi noktasında iş birliği ve adanın kuzeyindeki siyasal-sosyal-ekonomik koşullar ele alındı.

 

KTÖS Genel Sekreteri Burak Maviş, Lefkoşa’daki Avrupa Birliği Evi’nde gerçekleştirilen yapıcı toplantı için Avrupa Parlamentosu Kıbrıs Temsilciliği Ofisi Lideri Andreas Kettis ve ekibine içten teşekkürlerini sundu.

Maviş, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası’nın Avrupa Birliği ile ilgili birçok önemli konuda olduğu gibi, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde de Avrupa Parlamentosu Kıbrıs Temsilciliği’nin yakın ortaklarından biri olacağını ifade etti.

 

Maviş, Türkçe’nin resmi AB dili olması, Kıbrıslı Türklerin Erasmus+ programına doğrudan katılabilmeleri, Kıbrıslı Türklerin gerekli primler ödenerek sağlık sistemine (GESY) dahil edilmesi, Kıbrıslı Türklerin güney Kıbrıs’taki bankalarda hesap açabilmesi, İki toplum arasındaki ticareti teşvik edecek adımlarla yeşil hat düzenlemesinin genişletilmesi, karma evliliklerden doğan bireylerin vatandaşlık haklarının sağlanması ve Kıbrıslı Türk Toplumunu Avrupa Birliği ile doğrudan temas kurma hakkı mücadelesi konularında da sendikanın politikalarını Andreas Kettis ve ekibi ile konuşma fırsatı bulduklarını belirtti.

Maviş, Kıbrıs Türk toplumunun günlük yaşamını olumlu yönde etkileyecek bu gibi adımların talep edilmesi ve hukuk yoluna başvurmanın yanı sıra Avrupa Parlamentosu’nda da bu taleplerin meşru zeminde tartışılması, peşine düşülmesi gerektiğini belirtirken, Kıbrıs Türk Toplumunun daha fazla görünür olması için Avrupa Birliği Parlamentosu seçimlerine katılımını önemsediklerini söyledi.

 

Maviş, Kıbrıs Cumhuriyeti’nden doğan haklarımızı daha güçlü bir ses ile duyurabilmek, Avrupa Birliği vatandaşlık haklarımızı daha güçlü savunabilmek ve Avrupa Birliği ile doğrudan temas kurma hakkı mücadelemize katkı koymak için yaklaşan Avrupa Birliği parlamentosu seçimlerinde herkesi oy kullanmaya çağırarak, toplumun geleceğinin Avrupa Birliği çatısı altında iki toplumlu iki bölgeli federal bir yapıda olduğunu vurguladı.

 

#useyourvote #OYVERİN

 

 

Saygılarımızla,        

 

 

KTÖS Dış İlişkiler Koordinatörlüğü

KTÖS Yetkilileri Avrupa Parlamentosu Kıbrıs Ofisi Yetkilileri ile Görüşme Gerçekleştirdi
Başa dön