EN

KTÖS-KTOEÖS: İstişareden Uzak Durma Değil, Paylaşma Zamanı

Bulaşıcı Covid-19 virüsü nedeniyle dünyadaki tüm ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de olağanüstü bir durum yaşanmaktadır. Almanya, Danimarka ve diğer bazı ülkeler etkin, yeterli ve bilinçli bir kriz yönetimiyle, oluşan salgını kontrol altına almayı başarmakta, ülkemiz Kıbrıs’ın kuzeyinde ise bir aydan fazladır kısmi sokağa çıkma yasağı uygulanmasına rağmen hükümet ettiğini düşünenler hala daha yeterli test sağlayıp yapmamakta, yapılan yetersiz sayıdaki testlerin bile farklı sonuçlar vererek güvenirliği şüphe bırakmakta, pandemi hastanesi yapımıyla ilgili eveleyip gevelemekte, sadece sağlıkla ilgili değil, ne ekonomi, ne eğitim ne de sosyal politikalarla ilgili kısa orta ve uzun vadeli herhangi bir stratejik plan yapmamakta, ben yaparım olur mantığı ile kararlar üretmekte, sermayeye dokunmadan sürdürdüğü politikalarla halkımızı belirsizliğe ve geçim derdinin büyük boyutlara ulaşmasına doğru sürüklemektedir.

Eğitim Bakanı Sayın Çavuşoğlu kolej sınavı, sınavla öğrenci alınan diğer okulların giriş sınavları ve eğitimde diğer konularla ilgili birtakım kararları kamuoyuyla paylaşmış hatta dünkü meclis konuşmasında bu kararları eğitim paydaşlarıyla aldıklarını ifade etmiştir. Sayın bakana yasanın Öğretmeni temsil eden yetkili sendikalarla işbirliğini emrettiğini, temel eğitim paydaşının sendikalarımız KTOEÖS ve KTÖS olduğunu hatırlatmak isteriz.

Umarız oldu bittilerle, ben yaparım olur mantığıyla hareket edip duvara toslayınca öğretmeni suçlamayı kurtuluş yolu olarak seçmeye kalkmazsınız.

Ayrıca Sayın Bakana sormak isteriz;

Defalarca istişare çağrısı, işbirliği ve yardım önerisi yapmamıza rağmen neden tek taraflı kararlar üretmekte ısrar etmektesiniz?
Yasa bu konuda net ortaya koyduğu halde sizin yok saydığınız ama birlikte kararlar ürettiğinizi ifade ettiğiniz eğitim paydaşları kimlerdir?
Demokratik katılımcılık ilkesini yok sayarak aldığınız tepeden inme kararların ve ben yaparım olur mantığının kaosa neden olacağını bilmiyor musunuz?

Sendikalarımız, bu kriz döneminde, halkımızla, öğrencilerimizle, velilerimizle dayanışmayı, desteği ve paylaşmayı gerçekleştirmiş, gerçekleştirmeyi sürdürecektir. Gelecek nesillerin çağ dışı anlayışlarla, bilimsel olmayan yaklaşımlarla yetiştirilmesine izin vermeyecek, eğitimin niteliğinin, eğitime erişimin ve yurttaş yetiştirmenin ne kadar önemli olduğunun bir virüs tarafından hepimize bir kez daha hatırlatıldığı gibi bilimsel nitelikli kamusal eğitim için verdiği mücadeleye devam edecektir.

Eğitim bakanlığına bir kez daha çağrı yapar, eğitimdeki kayıpların telafisi, sınıf geçme, sınavlar, akademik takvim, öğretmen nakil ve atamaları ve eğitimde tüm konularla ilgili yasanın gereğini yerine getirmesi ve sendikalarımızı ivedilikle istişareye çağırması gerektiğini, tecrübe edinildiği gibi tek taraflı üretilen kararların sonucunun felaket de getirebileceğini hatırlatmak isteriz.

Selma EYLEM Şener ELCİL

KTOEÖS Başkanı KTÖS Genel Sekreteri


Üniversite Seks Hikayeleri
Bakire Hikayeleri
Sex hikaye

KTÖS-KTOEÖS: İstişareden Uzak Durma Değil, Paylaşma Zamanı
Başa dön