EN

KTÖS: “Kıbrıslı Türklerin siyasi iradesine müdahale ediliyor”

Yıllardan beri, Kıbrıslı Türklerin siyasi iradesine yapılan müdahaleleri gizleme gayreti içinde olan “Ankara Hükümetleri” artık bunu açık açık yapmaktan çekinmemektedirler.

Özellikle Güvenlik Kuvvetleri’ne ait askeri bir tesis olan “Beyaz Ev’de” komutanlığın bilgisi dahilinde, TC Elçisi ve Ulusal Birlik Partisi’ne mensup bazı milletvekilleri ile yapılan toplantı, siyasi müdahalenin ne boyutta olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Kuzey Kıbrıs’ta asker de, artık siyasetin içinde, TC’li sivillerle birlikte seçim operasyonu yapmaktadır.

1960 Kıbrıs Cumhuriyeti anlaşmalarına göre adamızda bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri artık seçimlere de taraf olduğunu gizlememektedir. Kıbrıs Türk toplumunu yönetmeye talip, seçilmiş UBP milletvekillerinin bu toplantıya katılmaları ise işbirlikçiliğin boyutunu ortaya koyması açısından daha da vahim bir durum yaratmaktadır. Yıllardan beri Kıbrıs Türk toplumunun siyasal iradesini ortadan kaldırmak için, baskı, tehdit, nüfus aktarma ve işbirlikçi politikacılara talimat verme oyunu hala daha tüm hızı ile artarak devam etmektedir.
Uluslararası anlaşmaları ve Kıbrıs Cumhuriyeti’ni işine geldiğinde aklına getiren Türkiye’deki hükümetlerin bu yaptığı Kıbrıslı Türklere saygısızlığın da ötesinde, adamızdaki işgal anlayışının ileri taşınmasıdır. Özellikle Osmanlı özentisi AKP Hükümeti’nin, iktidarda kalma adına bölgemizde savaş çıkarmaya dönük politikalarının ileriye taşınması için adamızın kuzeyinde işbirlikçi kukla politikacılara olan ihtiyacı bu müdahale de bir kez daha anlaşılmaktadır.

Dikta rejimlerinin ayakta kalma için savaşı bir yöntem olarak kullandıklarını dünya tarihinde yaşanan acı olaylarla öğrendik. Bizim savaşa değil, özgürlüğe, barışa, demokrasiye, dayanışmaya, siyasi irademize ve insan haklarına saygı duyulmasına ihtiyacımız vardır. TC asker-sivil bürokratları bağımlılığı artırıp, seçimlerimize bile müdahale edeceklerse bu durumda bu ülkede neden bulunduklarını hatırlatmakta yarar vardır:

Bilinmelidir ki, siz Kıbrıs Cumhuriyeti’nin anayasal nizamını ve toprak bütünlüğünü korumak için garantörlük sorumluluğu çerçevesinde bu adada bulunuyorsunuz. Bu sorumluluğu yerine getirmeyecekseniz burada işiniz nedir?
Saygılarımızla,
Şener Elcil
KTÖS Genel Sekreteri

KTÖS: “Kıbrıslı Türklerin siyasi iradesine müdahale ediliyor”
Başa dön