EN

Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu, hakkı olan herkese verilmelidir.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, Kıbrıs Cumhuriyeti Ombudsmanı Maria Stylianou-Lottides’i ofisinde ziyaret etti.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil ve bir grup KTÖS üyesi, Kıbrıs Cumhuriyeti Ombudsmanı Maria Stylianou-Lottides’i ofisinde ziyaret etti.

1974 yılından bu yana yaklaşık onyedi bin karma evlilik yapıldığını ve bu evliliklerden doğan çocukların çok önemli bir bölümüne Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmediğini vurgulayan Elcil, bunun Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası’nın açık ihlali olduğunu ortaya koydu. Son dönemlerde yapılan başvuruların kabul bile edilmeyip, geri çevrildiğini, eşlerin ise hiç dikkate alınmadığını ifade eden Elcil, karma evlilik yapan çiftler ve onların çocuklarının, 1974’te yaşanan olayların günah keçisi olduğunu gözlemlediklerine vurgu yaptı.

Karma evliliklerden doğan çocuklarla ilgili tamamen siyasi yakınlığa göre hareket edildiğini, Kıbrıs Türk siyasetinde etkin olan ve “Taksimi” savunarak, sürekli olarak Kıbrıs Cumhuriyeti’ni yok sayan açıklamalar yapan siyasetçilerin karma evlilik yapan yakınlarına Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığı verilirken, diğer yandan siyaseten tanıdığı olmayanların mağdur edildiğine ayrıca pasaport kimlik ticareti yapanların eline düştüklerine dikkat çekti.

Ebeveynlerinden biri Kıbrıslı Türk diğeri ise Avrupa Birliği’ne tabi olmayan ülke vatandaşı olan çocukların Kıbrıs Cumhuriyeti kimlik kartı ve pasaport başvuru süreçlerinin beklemede olduğunu ve bu konu ile ilgili binlerce çocuğun mağdur olmasının insan hakları açısından da sıkıntı yarattığını dile getiren Şener Elcil, bu konuda Ombudsman Lottides’ten ilgili düzenlemeler ve mahkeme kararları ile ilgili bilgi aldı.

Ombudsman Lottides, benzer durumda olup Kıbrıs Cumhuriyeti kimlik kartı ve pasaport başvuru süreçleri askıya alınan kişilerin Kıbrıs Cumhuriyeti Ombudsmanlık Ofisi’ni ziyaret ederek bilgi alabileceklerini ve incelenmek üzere şikayet formu doldurabileceklerini de belirtti.

Saygılarımızla,

KTÖS Dış İlişkiler Koordinatörlüğü

 

Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu, hakkı olan herkese verilmelidir.
Başa dön