EN

“Koronavirüsüne karşı en iyi önlem işbirliği olmalıdır!”

İki Toplumlu Barış İnisiyatifi-Birleşik Kıbrıs olarak 13 Mart Cuma günü, saat 11.30’da Lokmacı geçiş noktasının güney kesiminde, Koronavirüsü ile ilgili alınması gereken ortak önlemler ve sınır kapılarının kapatılması ile ilgili ortak basın açıklaması gerçekleştirildi.

Ortak Basın Açıklamasının tam metni:

Vakaların teşhis edilmesi neticesinde Koronavirüsün artık Kıbrıs’a ulaştığını biliyoruz. Virüs adaya ana giriş noktaları yani havaalanları üzerinden, neredeyse aynı anda geldi. İnsanlar endişeli ve hem kuzey hem de güneyde uygulanan şok terapisi sonucunda insanlar paniklemeye başladı.


Şimdi akılcı davranma zamanı! Şimdi işbirliği yaklaşımı zamanı. İnsanların korunması ve uygun ve etkili önlemlerin alınması gerekmektedir.

İki Toplumlu Barış İnisiyatifi – Birleşik Kıbrıs, gelişmeleri gözden geçirmek için bir araya geldi ve aşağıdaki sonuçlara vardı:

Virüs herhangi bir yapay sınırı tanımadığından, sorunun ülke çapında ele alınması zorunludur. İki Toplumun da Liderleri uzmanlarıyla bir araya gelmeli, İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi’nin çalışmalarını değerlendirmeli ve ülke çapında kabul edilecek ve uygulanacak tedbirler geliştirmeleri için komiteyi güçlendirmelidirler. Adanın önemli bir giriş noktası olması nedeniyle, İngiliz Üsleri’nin de bu müzakerelere dahil edilmesi gerekecektir.
Hareketi kolaylaştırmak ve yığılmayı azaltmak için tüm geçiş noktalarının açık olması gerekmektedir. Tek taraflı eylemler, daha fazla geçişin kapatılmasına, uzak alanların izole edilmesine ve tıbbi bakıma etkili erişimin daha da kısıtlanmasına yol açmıştır.
Riski daha da artıran gereksiz gecikmeler yaşanmadan, insanların geçişlerini uygun ve etkili bir şekilde kontrol edebilmek için tüm geçiş noktalarında gerekli görevlendirmeler yapılmalıdır. Personel sorunları acilen çözülmelidir. Tıp ve Hemşirelik öğrencilerinin gönüllülük esasında görevledirilmeleri de ayrıca yapılabilir.
Krize erken müdahaleyi geliştirmek için tüm konularda işbirliği yapılmalıdır. Bir koordinasyon ve referans merkezinin kurulması acil olarak dikkate alınmalıdır.
Her iki kesimdeki tek taraflı önlemler etkili bir koruma sağlamaz ve virüsle mücadele için gerekli olan işbirliğini ilerletme konusunda sorunlar yaratır. Milliyetçilik virüsten çok daha hızlı yayılır ve bu en tehlikeli tehdidin farkında olmamız gerekmektedir.
İki toplumun liderlerini, işbirliği ve ortak altyapı geliştirerek, korona virüsü ile doğru bir şekilde başa çıkma beklentilerini karşılamaya çağırıyoruz.

İki Toplumlu Barış İnisiyatifi – Birleşik Kıbrıs

13 Mart 2020

“Koronavirüsüne karşı en iyi önlem işbirliği olmalıdır!”
Başa dön