EN

Çocuklarımızın sağlığı ve güvenliği önemlidir

Çocuklarımızın sağlığı ve güvenliği önemlidir
Alınan tüm tedbirlere rağmen dış etkenler nedeniyle okullarımızda Covid 19 vakaları görülmüştür. Vakaları görülmesine rağmen Eğitim Bakanlığı hala daha ‘Öğrencilere Covid 19 bulaşmaz’ felsefesi ile hareket etmekte, siyasi kaygılarla çocukların güvenliğini tehdit edecek adımlar atmaya çalışmaktadır.

Eğitim Bakanlığı’nın 6 Kasımda okullara gönderdiği “çok ivedi” notlu genelge ile Bakanlık farklı okullardan 1000 civarı öğrenciyi bir araya toplamayı ve kortej halinde yürütmeyi amaçladığı görünmektedir. Bu genelge bizzat Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan Pandemi Kılavuzu’na aykırı olduğu gibi, farklı okullardan bir araya gelecek olan çocukların sağlığını ve güvenliğini de tehlikeye atacaktır.

İşletmelerin kapandığı, binlerce insanın işsiz kaldığı bir dönemde siyasi şov için binlerce sterlin harcayıp lüks makam arabası almayı marifet sayanlar şimdi de kendi siyasi şovları için çocuklarımızı kullanmaktan çekinmemektedirler. Okullarımızın seyrekleştirilmiş eğitime devam etmesinin, etkinlikler ve gezi gözlemlerin askıya alınmasının, parkların kullanılmamasının nedeni, eğitimin kesintiye uğramasına fırsat vermemektir. Pandemi döneminde törenler, çocuklarımızın sağlığı ve güvenliğinden önemli değildir.

Okullarımız çocukların güvenliği ve sağlığı için seyreltilmiş eğitime devam etmekte, maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarının uygulanmasına özen göstermekte; gezi-gözlem ve toplu aktiviteleri ertelemektedir. Okul dışı faaliyetlerin kortej şeklinde değil, her öğrencinin kendi grubu ile sınıfında etkinlik olarak işlemesi daha gerçekçi bir yaklaşım olacaktır.
Eğitim Bakanlığı’nın okullara gönderdiği “Pandemi Kılavuzu” çerçevesinde eğitim öğretimin faaliyetlerinin devamının sağlanması, Bakanlığın kendi kılavuzuna sadık kalması, eğitimin sürdürülebilirliği açısından gereklidir.

Bulaşıcı Hastalıklar Yasası’na bağlı olarak oluşturulan “Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin farklı okullardaki çocukları bir araya getirecek bu organizasyona izin verip/vermediğini bilmek istiyoruz.

Ailelere çağrımız:
Öğrencilerin okul dışı faaliyetlere katılımı ailelerin iznine tabidir. Çocukların sağlığı ve güvenliği için aileleri izin konusunda iki defa düşünmeye ve çocukları riske atan makamları dava etmeye davet ederiz. Hukukçularımız bu konuda ailelere yardımcı olacaktır.

Mücadele devam edecek
KTÖS olarak okulların sağlıklı ve güvenli bir şekilde yüz yüze eğitime devam etmesi gerektiğini savunmaya devam edeceğiz.
Saygılarımızla.

Burak Maviş
KTÖS Eğitim Sekreteri

Çocuklarımızın sağlığı ve güvenliği önemlidir
Başa dön