EN

Canbulat İlkokulu’nda uyarı grevi yapıldı.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Genel Sekreteri Şener Elcil grev sırasında yaptığı açıklamada, eğitimin esas öznesinin öğretmen olduğunu vurgulayarak, öğretmen eksikliği olan bir yerde eğitimin verimli olabilmesinin mümkün olmadığını ortaya koydu.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) öğretmen eksikliğini gündeme taşımak için bugün Canbular İlkokulu’nda 08:00-12:40 saatleri arasında uyarı grevi gerçekleştirdi.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Genel Sekreteri Şener Elcil grev sırasında basına grev gerekçelerini anlatan bir basın açıklamasında bulundu.

Elcil eylemlerinin temel gerekçesinin öğretmen eksikliği olduğunu belirterek, Canbulat İlokkulu’nun bir örnek olduğunu söyledi ve toplam olarak ada genelinde 18 tane öğretmen eksiklerinin bulunduğunu kaydetti.

Bu eksikliğin akademik yılın başından bu yana devam ettiğini dile getiren Şener Elcil, bu yönde bakanlık ile yaptıkları görüşmede yılbaşı öncesi bir uzlaşıya vardıklarını,yapılan oybirliğiyle bir karar alındığını ve bu kararla beraber 1430 olan öğretmen kadrosunun 1530 olması konusunda bir uzlaşıya vardıklarını söyledi.

Bu kararın bakanlar kurulu kararıyla mecliste beklediğini açıklayan Şener Elcil, eğitim bakanının bu konuya gereken hassasiyeti göstermediğini ileri sürdü ve eksik olan öğretmen kadrosunun halen sürdüğünü vurguladı.

Elcil Canbulat İlkokulu ve yanındaki Maarif Anaokulu öğretmenlerinin öğretmen eksikliği nedeniyle haftada 10 saat ek ders verdiğini ve bakanlığın bunu ödemekle ilgili de bir girişimde bulunmadığını kaydedererek, bu uygulama yerine öğretmen alımının olması durumunda ödenecek paranın çok daha az olacağını ifade etti.

Öğretmen eksikliğinin yanısıra okullarda 20 tane müdür, 23 müdür muavini, bunların toplamının eğitimde ciddi bir sıkıntı yarattığını belirten Elcil, eğitimdeki mevcut sorunların en kısa sürede çözülmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Eğitim bakanının eğitimde yanlış uygulamalar yaptığını ileri süren Elcil, eğitimin esas öznesinin öğretmen olduğunu kaydetti ve öğretmen eksikliği olan bir yerde eğitimin verimli olabilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Yasal düzenlemenin 4 aydır mecliste beklediğini yineleyen Şener Elcil, akademik dönemin sona gelmekte olduğunu ve halen sorunların çözülmediğini belirtti ve sendika olarak bu tür sorunların üzerine gitmekte kararlı olduklarını vurguladı.

Konuşmasında bakanlığa çağrıda bulunan Şener Elcil ‘ Bu eksikleri giderin bir an önce,bunlar giderilmedikçe biz eylem yapmaya devam edeceğiz,bizi hiç kimse eylem yapma hakkımızdan engelleyemez, çocukların hakkını yiyen eğitim bakanlığının kellesidir ‘ dedi.

Elcil Gazimağusa Alasya İlkokulu’nda da benzer sorunların yaşandığını, şiddet nedeniyle bir öğretmenin açığa alındığını ancak yerine başka bir öğretmenin görevlendirilmediğini dile getirerek, aynı durumun Boğaziçi İlkokulu’nda emeklilikten kaynaklanan öğretmen eksikliğinin de bulunduğunu söyledi.

Şener Elcil eğitim bakanına yasaları çiğnediği gerekçesiyle dava açtıklarını yarın sabah 09:00 da bu davanın görüşüleceğini belirterek, bunun da kendilerine önemli bir açılım olacağını ifade etti.

Kaynak: MHA

 

Canbulat İlkokulu’nda uyarı grevi yapıldı.
Başa dön