EN

24 Ocak Uluslararası Eğitim Günü

UNESCO’ya göre “dünyada 262 milyon çocuk okula gitmiyor, 617 milyon çocuk ve yetişkin okuma yazma bilmiyor, 4 milyon mülteci ise okul haklarından yoksun yaşıyor. Bu gerçeklere dikkat çekmek ve sürdürülebilir kalkınmada eğitimin önemini vurgulamak adına 24 Ocak günü, 2018 yılında BM Tarafından “Uluslararası Eğitim Günü” ilan edilmiştir.

KTÖS’ün de üyesi olduğu Eğitim Enternasyoneli’ne üye sendikalar, “İnsanlar, dünya, refah ve barış için öğrenme” ve “Öğret, öğren ve geleceği şekillendir” çağrısı ile Uluslararası Eğitim Günü’nü kutlayacak ve eğitime yatırımın önemine vurgu yapacaklardır.

Adamızın kuzeyinde eğitime ayrılan bütçenin yetersiz olduğunu açıklıkla belirtebiliriz. Bütçenin yetersizliği yanında öğrenci başına yapılan harcama da OECD standartlarının çok altındadır. Kuzey Kıbrıs’ta kamusal eğitimde (ilkokul seviyesinden lise son kademeye kadar) öğrenci başına düşen ortalama harcama 2,437 Dolar’dır. Öğrenci başına yapılan harcamalarda OECD ortalaması 10,520 dolardır.

Özel gereksinimli bireylerin, göçmen ve mülteci çocukların eğitim hakkında da eşitsizlikler göze çarpmakta, temel eğitim ise bölgesel faktörlerden dolayı kendi içinde fırsat eşitsizlikleri barındırmaktadır. Tüm bu sorunların giderilebilmesi için kamusal okullara, öğretmenlere ve öğrencilere yatırım yapılması elzem ve tartışılmaz konulardan biridir.

Uluslararası Eğitim Günü’nde hükümeti eğitime, öğretmenlere yatırım yapmaya ve hiçbir çocuğun ücretsiz, kaliteli kamu eğitimi haklarından mahrum bırakılmamasını sağlamaya ve 17 maddede özetlenmiş Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine sahip çıkmaya çağırmak sendikal sorumluluğumuzdur.

Uluslararası Eğitim Günü’nde KTÖS ve SOS Çocuk Köyü işbirliğinde, üyelerimize yönelik Çocuk Hakları Savunuculuğu ve Çok kültürlülük kapsamında farkındalık ve kapasite artırma çalıştayı düzenlenecektir. Detaylı bilgiyi web sitemizde bulabilirsiniz. Çalıştay, 24 Ocak Cuma günü 15:00-18:00 saatleri arasında KTÖS Lefkoşa Lokali’nde gerçekleşecektir.

SOS Çocukköyü Derneği’nin Kıbrıs’ta Sığınmayı Güçlendirme Proje Koordinatörü Burcu Mahmutoğlu ve Ulusal Program Gelişim Danışmanı Fatma Amcaoğlu’nun eğitim vereceği çalıştayın teması, “İlköğretim Çağında Bulunan Çocuklarda Farklılıklara Saygı ve Ayrımcılığı Önleme” olarak belirlenmiştir.

Bununla birlikte, okullarımızı ve öğretmenlerimizi Uluslararası Eğitim Günü’nü kutlamaya, bu gün içerisinde öğrencilere yönelik eğitim/öğretim etkinlikleri düzenlemeye davet ederiz.

Saygılarımızla,

Burak Maviş
KTÖS Eğitim Sekreteri

Not: Etkinliklerinizi #EducationDay #ShapetheFuture #EgitimGünü #ktös hashtag’ları ile paylaşarak, uluslararası dayanışmaya dahil olabilirsiniz.

EK1:Etkinlik1_NeGuzelDunya
EK2: Etkinlik2_TavsaninHaklari
EK3: Çalıştay

24 Ocak Uluslararası Eğitim Günü
Başa dön