EN

Ülke kaynakları toplum menfaatine kullanılsın

Tüm Dünya’yı ve ülkemizi de etkisi altına alan Covid-19 salgını her geçen gün etkisini artırmaktadır. Salgının insan sağlığını etkilemesi yanında, ülkelerin ekonomileri de olumsuz olarak etkilenmiş ve bununla birlikte büyük ekonomik daralmaları beraberinde getirmiştir. Kıbrıs’ın kuzeyindeki ekonomik döngünün hizmet sektörü temelinde turizm ve üniversitelere bağlı olmasından dolayı büyük sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu sıkıntıların aşılmasında hükümet edenler çare üretemezken, ülkenin var olan kıt kaynaklarını seçim uğruna, akraba ve yakınlarına sağlamış oldukları usulsüz kredi ve işe alımlarla sürdürmektedirler.

UBP- HP hükümeti aşağıdaki sorulara toplumu aydınlatma adına cevap vermelidir;

1- Temiz siyaset ile yola çıkan hükümetin küçük ortağı olan HP’nin Kalkınma Bankası’na atadığı yönetim kurulu üyesi birinci derecede yakın akrabasına usule uygun olmayan kredi verdi mi?
2- Hükümetin büyük ortağı UBP’nin atamış olduğu Kooperatif Şirketler Mukayyi’dinin kayyum ile yönettiği bir kooperatifte yakınını istihdam etti mi?
3- Kooperatif Merkez Bankası Yönetim Kurulu’na atanan bir yönetim kurulu üyesinin hakkında Sayıştaylık’ta yolsuzluk dosyası olduğu doğru mu?
4- Kooperatif merkez bankasına mukayyit tarafından atanan bir yönetim kurulu üyesinin geçmişte basında çıkan akaryakıt sirkat davası sonuçlandı mı?
5- Spor Dairesi’ne istihdam edilen 15 kişi hangi kriterlere göre işe alındı?
6- Elektrik Kurumu’na alınacak 45 kişinin istihdamını hangi kriterlere göre yapacaksınız?

Kurulduğu günden itibaren varlık nedeni rant ve çıkar üzerine kurulu olan UBP’nin ülke kaynaklarını yıllarca yandaş ve akrabalarına peşkeş çektiğini söyleyen Halkın Partisi’nin muhalefetteyken yapılan usulsüzlüklerden ve yolsuzluklardan hesap soracağı iddiası ile yola çıkarak sonunda geldiği nokta toplum tarafından görülmektedir.

– UBP-HP Hükümeti’ne açık çağrımızdır. Sorulan sorulara toplum adına cevap vermelerini,
– 36 yıldır siyasetin işgal ettiği Kooperatif Merkez Bankası’nın gerçek sahiplerine geri verilmesini,
– Halkın mevduat birikimleri ile oluşan Kalkınma Bankası’ndaki yönetim şeklinin siyasetten arındırılmasını,
– Ülke kaynaklarının toplum menfaatine kullanılmasını toplum adına talep eder, tüm kamuoyunun bilgisine getiririz.

Ülke kaynakları toplum menfaatine kullanılsın
Başa dön