EN

Eğitim Bakanlığı’na Çağrımızdır

Halkın çocuklarının gittiği devlet okulları geleceğimizdir. Her yıl bu okulları sorunsuz açmayan hükümetler Kıbrıs Türk toplumunun geleceği ile oynamaktadır. İdeolojik okullara, özel sermayenin okullarına her türlü kaynak aktaran; geleceğimizi tarikat, dernek, vakıf gibi gizli emelleri su yüzüne çıkmış oluşumlara bırakan anlayışlar bu ülkeye en büyük kötülüğü yapmaktadır. Bugüne kadar yetişen tüm değerlerimiz devlet okullarından yetişmiştir. Kıt imkanlara rağmen, kamusal, bilimsel, parasız eğitim sayesinde birçok dünya çapında değer yetişmiştir.

UBP-HP hükümeti bilinçli ve kasıtlı olsa gerek devlet okullarını daha da geriletmek sermayenin özel okullarının ve kaynakları belli olmayan İdeolojik Vakıf ve Derneklere Okulları devretmek için uğraşmaktadır. İdeolojik okullara, parasız kalacak yer, taşıma, beslenme, etüt, yurt dışı gezi, altyapı ve her türlü olanak sağlanarak aileler cezbedilirken devlet okulları kaderine bilinçli ve kasıtlı terk edilmek istenmektedir.

· Hala hiç bir Okulumuza tahsis edilmiş tek kuruşluk bütçe yoktur.

· Pandemi döneminde hademesi, sıvı sabunu, temizlik malzemesi, maskesi olmayan okullarımızda idarecilerimiz göreve çağrılmıştır.

· Birçok okulumuzda alt yapı sorunu bulunmaktadır.

· Lefkoşa, Mağusa ve Girne’ye acil Okullar yapılması gerekmektedir…

Yokluklar içerisinde ve onlarca sorunla uğraşan KTÖS-KTOEÖS ve tüm okul idarecileri, öğretmenler Devlet Okullarına sahip çıkmaya çalışmaktadır.

Pandemi döneminde alt yapı eksiklikleri ve ihtiyaçlarını kamuoyu daha net görmüştür. Bu dönemde maddi, manevi her türlü desteğe rağmen eğitim durmuştur. Pandemi süreci devam etmektedir. Tüm risklere rağmen sendikalarımız Nisan ayından itibaren canla başla uğraşmaktadırlar.

Nakiller tüm engelleme çalışmalarına rağmen normal yasal tarihinden önce bitirilmesine rağmen ancak henüz KHK tarafından açıklanmamıştır, Öğretmen sınavları tüm çabalarımıza rağmen zamanında yapılmamıştır. İşsiz binlerce Öğretmen adayı yerine TC den misyoner öğretmenler getirilerek çift maaşla istihdam edilecektir. Öğretmen-Müdür-Muavin- Şefliklerle ilgili alınması gereken yetkilerin ancak 1/3 ü alınmıştır. (48 yetki alınmış,47 münhal ilan edilmiştir) Bu demektir ki bu yıl torpille bile öğretmen eksiklikleri tamamlanamayacaktır. KHK toplumla dalga geçerek 5 Ay sonra yapacağı sınav için şimdiden başvuru alacakmış. Birçok alanda Din Dersi, Meslek Lisesi Öğretmenleri, Özel Eğitim, PDR vs sırf TC den istihdam yapmak için yüzlerce işsiz öğretmen adayı dururken tek Münhal bile açılmamıştır.

Olası Pandemi için şov yapılan uzaktan eğitim dahil olmak üzere MEB in kamuoyunun anlayacağı tam çalışabilecek hiçbir hazırlığı yoktur. Bu konuda dünyadaki örneklere bağlı olarak hiç bir bilimsel eğitim kurulu da kurulmamış, standartlar hazırlanmamıştır. Sendikalarımız limanların açılması sonrası artan hasta sayısı nedeni ile pandemi dönemine yönelik olarak okulların açılıp, öğretimin başlaması için tüm hazırlıklarını tamamlamıştır. Kayıpların giderilmesi adına bu yıl öğretimin 1 Eylül tarihinde başlaması için sendikalarımız onay vermiştir. Sendikalarımız pandemi döneminde tedbirler alınarak okulların açılması için 23 Temmuz 2020 tarihinde Eğitim Bakanlığı’nı Teknik Kurul’a çağırmamıza rağmen, bakanlık ölü taklidi yapmaya devam etmektedir. Olası pandemi ile ne olacağını TC’ye ve Allah’a havale etmiş görüntüsü vermektedir.

Tahir Gökçebel Şener Elcil

KTOEÖS Başkanı KTÖS Genel Sekreteri

Eğitim Bakanlığı’na Çağrımızdır
Başa dön