EN

“Tüm faşizan baskılara nereden ve kimden gelirse gelsin karşı çıkıyoruz”

AKP’nin seçimlerimize müdahalesi ile Kıbrıs Türk liderliği makamına oturtulan Sn. Ersin Tatar ile ilgili yaptığımız açıklamalardan rahatsız olan AKP yetkilileri her zaman olduğu gibi hakaret ve tehditle demokrasi anlayışlarını ortaya koymaktadırlar.

Cumhurbaşkanlığı makamına oturttukları, Sn. Ersin Tatar’a sahip çıkmak için ortaya koydukları doğaüstü gayret aslında seçimlere müdahalenin itirafıdır.
AKP yetkililerinin Kıbrıs’ın tarihini, Kıbrıs Türk toplumunun toplumsal varoluş, demokrasi, emek ve barış mücadelesini bu toplumsal mücadelede laik, demokrat yurtsever öğretmenlerin örgütü olan Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası’nın rolünü bilmedikleri açıklamalarından anlaşılmaktadır.

Faşist, Rum şovenizmine karşı toplumsal kavgada en önde yer alan öğretmenlerdi. Kıbrıs’ta çözüm için tarafların karşılıklı üzerinde uzlaştıkları federal çözüm tezinin 1971 yılında KTÖS’ün tezi olduğunu, sözde tanır gibi yaptıkları KKTC’nin, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası’nın tam bağımsız Kıbrıs Türk Devleti tezinden doğduğunu bilmeyen AKP yetkililerine bu konularda ders vermeye hazırız.
AKP’nin dışında da aydınlık, laik tam bağımsız Türkiye’yi savunan bir Türkiye vardır. AKP’nin yaptığı yanlışları açıkça söylemek ne zamandan beri Türkiye düşmanlığı ile açıklanmaktadır. Anlaşılan odur ki, AKP yetkilileri adamızın kuzeyinde ganimetten ve rejimden beslenenlerin düzeninin devamı için Kıbrıslı Türkleri susturma siyaseti yürütmektedir. Türkiye ekonomisini batıran AKP, gündemi değiştirmek için Kıbrıs’a Kıbrıs Türk toplumuna ve Kıbrıs Türk toplumunun değerlerine saldırmayı taktiksel bir açılım olarak benimsemiştir.

Bayrak, vatan, millet, din gibi kutsal değerlerin arkasına saklanarak, siyaset yapmak yerine, halkın refahını ve yaşam düzeyini orta çağa taşıyan, AKP zihniyetinin başarısı, Türk Lirası’nı yabancı para birimleri karşısında getirdikleri durumla ölçülebilir.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası faşizmin milliyeti olmadığını, faşistin her yerde faşist olduğunu ve bununla mücadele edilmesi gerektiğini dün de savunuyordu bugün de savunmaya devam edecektir. Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Rum faşistlerle, Türk faşistler arasında hiçbir fark görmemektedir. Söz ve ifade özgürlüğüne müdahale eden, insanların siyasi iradesini baskı ile esir alanlar, din, dil, mezhep, ırk ayrımı yapanları, demokrasiyi rafa kaldıranları biz faşist olarak tanımlıyoruz. Tüm faşizan baskılara nereden ve kimden gelirse gelsin karşı çıkıyoruz.
Türkiye Cumhuriyeti, Yunanistan ve İngiltere 1960 yılında kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin toprak bütünlüğünün ve anayasasının garantörleridirler. Türkiye Cumhuriyeti’nin toprak bütünlüğüne nasıl ki herkes saygı göstermek zorunda ise vatanımız olan Kıbrıs’ın da toprak bütünlüğü bizim kutsalımızdır. Adada iki ayrı devlet istemek hem Türkiye Cumhuriyeti’nin de altında imzası olan uluslararası antlaşmalara aykırıdır hem de bölücülüktür.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni yanlış politikalarla, iflasa sürükleyen AKP’nin doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ta izlediği siyaset barışa değil savaşa hizmet etmektedir. AKP’nin yarattığı ayrıştırıcı politikanın kazananı yoktur. AKP bu yanlış siyasetle Kıbrıslı Türkleri de Türkiye’den soğutmuştur.
Saygılarımızla.

Emel Tel
KTÖS Başkanı

“Tüm faşizan baskılara nereden ve kimden gelirse gelsin karşı çıkıyoruz”
Başa dön