EN

Soruna nihai çözüm bulunmazsa, okullarımızda temizlik hizmetleri aksayabilir.

KTÖS Eğitim Sekreteri Burak Maviş, Yenidüzen Gazetesi’ne hastaneler ve devlet okullarında çalışan hizmet alımı hademelerin ödenmeme  krizi ve taşeron sistem ile ilgili habere açıklamalarda bulundu.

Haberin detayı:

Okullarda görevli hademelerin bir aydır ödenmediğini kaydeden KTÖS Eğitim Sekreteri Burak Maviş, taşeron şirketlerin asgari ücretin artışından sonra sıkıntı yaşadığını ve ödeme yapmadığını ifade etti.

Söz konusu sıkıntının Maliye Bakanlığı ile taşeron şirketler arasında olduğunu anlatan Maviş, “Okullarda temizlik durma noktasına gelebilir. Bu sorun ortadan kalkmazsa önümüzdeki günlerde bu gerçekle yüzleşeceğiz. Okullarımız Pandeminin en büyük ihtiyacı olan hijyenden yoksun kalacak.” dedi.

Hizmet verenlerin emeklerinin ödenmesi gerektiğini anlatan Maviş, okullarda ortaya çıkabilecek olan bu hijyen sorununun ortadan kaldırılması gerektiğini anlattı.

Okullarda taşeron sistem ile hizmet alımını da eleştiren Maviş, bu durumun büyük bir sorun olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Maviş, özetle şunları dile getirdi: “Uzun süredir okullara kadrolu çalışan alınmıyor ve hizmet alımları yapılıyor. Kadrosuz ve güvencesiz çalıştırılıyorlar. Kadrolu olarak yeniden bu kişiler sisteme kazandırılmalı. Bu yapay bir sorundur, hizmet alımı sistemi taşeronlar üzerinden olmasaydı, bununla karşı karşıya kalmazdık. Okulların %25’inin temizlik işi taşeron hizmet ile dönüyor. Bu büyük bir sorundur. Önümüzdeki dönemde okul hademelerini kadrolayacak mekanizma yaratılmalı. Yaz aylarında okullar başıboş kalıyor, kadrolu hademe olan okullar ise okulların kapalı kaldığı dönemlerde dahi gözetim altında oluyor. Bu durum bir an önce düzeltilmeli.”

 

Kaynak: Yenidüzen

Soruna nihai çözüm bulunmazsa, okullarımızda temizlik hizmetleri aksayabilir.
Başa dön