EN

Seçim Sonrası Okulların Temizliği Nasıl Olacak?

Son altı ay içerisinde ‘seçim için her şey mubahtır’ anlayışı had safhaya çıkmış, bu sorumsuzluğun önüne geçebilecek mekanizmalar yetersiz kalmıştır.

Sn. Tatar’ın toplumun iradesini yok sayan tavrı, siyasetin içine düştüğü bulanıklığın göstergesidir. Uluslararası hukukun geçerli olduğu yerde makamı kötüye kullanmanın karşılığı yargılanmaktır.

Son altı aydır salgın süreci yönetimi yerine “seçim süreci” yönetimine odaklanan Hükümet, okulların sağlıklı ve güvenli açılımı ile ilgili şeffaf kararlar üretememiştir. Gerek Hükümetin gerekse Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin eğitim ile ilgili aldığı kararlar okullarda karmaşaya neden olmuş, faaliyetlerin sürdürülmesini zorlaştırmıştır. Komitenin özel gereksinimli bireyler ve okul öncesi öğrencilerimiz için aldığı kararlar eğitim adına endişe vericidir.

Seçim için değil, eğitim için PCR testi
Hükümet ve Komite, sağlıklı ve güvenli okullar oluşturabilmek için öğretmenlere ve öğrencilere random PCR testi yapılması talebimizi göz ardı etmiştir. Aynı Hükümet ve Komite, seçimlerde görev alacak binlerce kişiye ücretsiz PCR testi yapma kararı almıştır. Seçimlere gösterilen özen gibi, öğrencilere ve öğretmenlerimize de özen gösterilmesini istiyor ve PCR testi talebimizi yineliyoruz.

Okulların hijyen denetimleri yapıldı mı?
Halen daha Temel Sağlık Dairesi yetkilileri okulları gezip denetlememiş, alınan önlemler ve gönderilen temizlik malzemelerinin yeterliliği ile ilgili görüşünü söylememiştir. Bir an önce şeffaflık adına denetimler yapılmalıdır.

Seçim Sonrası Okulların Temizliği Nasıl Olacak?
Öğrenci başına yarım ölçek el dezenfektanı ve yüzey temizleyici ile birlikte birer maske gönderilen okullarımıza seçim sandıkları kurulacaktır. Seçim günü içerisinde binlerce kişi okulları ziyaret edecektir. Bu yoğunluk, okullardaki sağlık ve güvenlik önlemleri ile ilgili zaaf oluşturacaktır. Sağlık Bakanlığı, Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Seçim Kurulu temizlik ile ilgili önlem aldığını iddia etse de, ertesi gün okullarımızda sıkıntılar baş göstereceğini açıklıkla görebiliyoruz.

Sağlık Bakanlığı, Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Seçim Kurulu aldığı önlemler ile ilgili topluma şeffaf bilgi vermeli, ek hijyen malzemesini okullara göndermelidir.

Okul Yöneticilerine Çağrımız
Bu anlamda okul yöneticilerimize çağrımız çocuklarımızın kullanacağı yarım ölçek hijyen malzemelerini ertesi günü düşünerek seçim için kullandırmamaları ve kendi önlemlerini almalarıdır.

Burak Maviş
KTÖS Eğitim Sekreteri

Seçim Sonrası Okulların Temizliği Nasıl Olacak?
Başa dön