EN

Maviş: Sosyal mesafe kuralları gözetiliyor, pandemi yokmuş gibi davranılıyor

KTÖS Eğitim Sekreteri Burak Maviş Yenidüzen Gazetesi’ne verdiği beyanatta

“Eğitim Bakanlığı pandemi hiç yaşanmamış gibi davranıyor” dedi.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Eğitim Sekreteri Burak Maviş, Eylül ayı içerisinde başlayacak olan yine eğitim ve öğretim yılı için sendika olarak birçok çalışmalar yaptıklarını aktararak, “Bakanlık hiç yaşanmamış gibi davranıyor” dedi. YENİDÜZEN’e değerlendirmelerde bulunan Maviş, bu süreçte Milli Eğitim Bakanı Olgun Amcaoğlu ile birçok toplantılar gerçekleştirdiklerini ancak bu toplantıların daha öteye gitmediğini ve şu anda da bir belirsizlik içerisinde olunduğunun altını çizdi. Geçtiğimiz yılki eğitim-öğretim yılı başında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerek ailelere, gerekse öğretmenlere bir kılavuz yolladığını ve herkesin ona göre hareket etmesi gerektiğini aktarıldığını kaydeden Maviş, bu yıl söz konusu kılavuzun okulların açılmasına son çok kısa süre kala dağıtıldığını ve “yetersiz” olduğunu

ifade etti. Burak Maviş değerlendirmesine şöyle devam etti: “Geçtiğimiz yıl uygulanan bu kılavuz, geç de olsa geçtiğimiz gün dağıtıldı. Dağıtıldı ancak bizim her konuda düşünüp söylediğimiz detaylı bir çalışma yapılmadı. Yani yapılan kılavuz çalışması yetersiz kaldı diyebiliriz. Şu anda ortada çok ciddi belirsizlik var. Bunun yanında okullarda hademe eksikliği var, taşımacılık konusunda bilinmezlik var. Aylardır yaptığımız tüm uyarılara rağmen ne yazık ki yapılan bu çalışma yetersiz kaldı. Biz sendika olarak yaptığımız çalışmalarda sınıftaki masaların tekli olmasını, bu sayede sosyal mesafenin korunabileceğini söyledik ancak ne yazık ki olumlu bir geri dönüş alamadık. Şu anda 19 okulun bazı sınıflarında 25 ve üstü öğrenci var. Ne yazık ki hiç çalışma yapılmıyor. Bakanlık hiç yaşanmamış gibi davranıyor. Bu durum kabul edilemez bir durumdur.”

 

“Sadece öğretmenleri aşılamakla olmaz”

KTÖS Eğitim Sekreteri Maviş aşılama konusunda tüm öğretmenlerin aşılandığını belirterek, bunun yeterli olmadığını aslında toplumun büyük oranda aşılanması gerektiğini ifade etti. Maviş şu noktalara değindi: “Şu anda öğretmenlerimizin tümü aşılanmış durumdadır. Kimse ‘öğretmenler aşılanmadı’ diyemez ama bu yeterli değildir. Okula gelecek olan öğrenciler bir bulaştırıcı rolü oynayabilir. Bu da ciddi bir risk taşıyor. Eğitim Bakanlığı öğretmenleri aşılamakta başarılı oldu ancak ne yazık ki Sağlık Bakanlığı aşılama konusunda pek başarılı gitmiyor. Gelinen aşamada sadece öğretmenleri aşılamak yeterli değil. Sürdürülebilir yüz yüze eğitim olabilmesi için toplumun büyük bir bölümü aşılanmalı.  PCR ve Antijen testi konusunda son günlerde yaşanan kaos, özellikle okulların açılacağı bu dönemde çok yanlış.”

Kaynak: Yenidüzen

Maviş: Sosyal mesafe kuralları gözetiliyor, pandemi yokmuş gibi davranılıyor
Başa dön