EN

Maviş, Mayıs TV’de yayınlanan “Son Nokta” programında gündemi değerlendirdi

KTÖS Genel Sekreteri Burak Maviş, Kıbrıslı Türklerin Erdoğan ve AKP rejimi ile buradaki yandaşları vasıtasıyla Kültürel değişime zorlandıklarını, bunun toplumun kimliği ve geleceği açısından şimdiye kadar görülen en büyük saldırı olduğuna dikkat çekerek, “Biz KTÖS olarak silahların gölgesinde bile sendika kavramını kullanan ilk örgütüz, bu yolda maruz kaldığımız hiçbir baskı ve tehditten geri adım atmadık bundan sonra da atmayacağız. Kıbrıslı Türkler, ne AKP-Erdoğan rejimine teslim olacak ne de Kıbrıslı Rum liderliğine yama” dedi.

KTÖS Genel Sekreteri Burak Maviş, Mayıs TV’de yayınlanan “Son Nokta” programında gündemi değerlendirdi. Maviş, KTÖS çatısı altında yıllardan beri sürdürdüğü çeşitli görevlerin ardından Genel Sekreterliğe getirildiğine işaret ederek, “Bizim yıllardır arkadaşlarımızla yürüdüğümüz yollar ve mücadelemiz bitmez, bundan sonra da aynı yol ve çizgide yolumuza devam edeceğiz” şeklinde konuştu. Burak Maviş, TC-KKTC arasında imzalanan son Mali protokolde en dikkat çekici unsurun Kıbrıslı Türklerin kültürel bir değişime uğratılması girişiminin olduğuna işaret ederek, “Bu toplumun laik, demokratik ve çağdaş değerlerini değiştirip yerine itaatkar ve boyun eğen bir modeli dayatmaya çalışıyorlar. Arzu ettikleri modelde öğretmen profili ve eğitimin şeklini değiştirerek, toplumun kültürel değişimin yanında kimliğini de değiştirmeyi hedefliyorlar, bu gerçekleşirse Kıbrıslı Türkler diye bir yapı kalmayacak” dedi.

KTÖS olarak hem toplumun hem de öğretmenin kimliğini korumak adına mücadelelerinin süreceğine işaret eden Maviş, “  Biz emir veren ve emir alan bir alt yönetim olgusunu kabul etmiyoruz, TC’nin buradaki Büyükelçisi elçi mi?, yoksa vali mi?, buna karar vermeli. Bunları dile getirdiğimiz için biz Türkiye düşmanı olmayız, bizim kavgamız Erdoğan-AKP ve buradaki işbirlikçilerine yöneliktir. Adanın Kuzeyindeki bu yapıyı değiştirmek için BM, AB, Türkiye’deki muhalif unsurlar ve Güney Kıbrıs’taki Birleşik Kıbrıs’ı savunan kesimlerle iletişimi geliştirerek Kıbrıslı Türklerin gerçek arzularını anlatıp iş birliği önereceğiz” ifadelerini kullandı.

Son 20 yılda AKP rejiminin adanın kuzeyinde bir çok dayatma ve baskı oluşturduğuna işaret eden Maviş, “Seçime müdahale ederek Tatar’ı cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturttular ancak Tatar Kıbrıslı Türkleri temsil etmiyor, Cumhurbaşkanı şu an iddia ettiği gibi aktör olmak bir yana figüran bile değil” dedi. Erdoğan ve rejiminin bir Abdülhamit sevdalısı olduğuna da dikkat çeken Maviş, bu özenti çerçevesinde adanın geri alınması planının önce gizli gizli, şimdi ise aleni yürütüldüğünü kaydetti.

KTÖS Genel Sekreteri Burak Maviş, bir süre önce “Toplumsal Varoluş Platformunun” oluşturulduğunu anımsatarak, bu çerçevede önce siyasi partilere ziyaretler gerçekleştirerek mücadeleyi her kademede örgütleyeceklerini belirtti.

“Şimdi kendi aramızdaki kırgınlıkları bir yana bırakarak Erdoğan/AKP ve yerli işbirlikçilerine karşı mücadele zamanıdır” diyen Maviş, bu yöndeki  çalışmaların artarak devam edeceğini vurguladı.

Maviş, Mayıs TV’de yayınlanan “Son Nokta” programında gündemi değerlendirdi
Başa dön