EN

Maviş: Eğitimi gelir getirmeyen bir unsur olarak gören zihniyetle karşı karşıyayız

Öğretmenler Sendikası Eğitim Sekreteri Burak Maviş, Sağlık Bakanı Ünal Üstel’in, eğitimi kumarhane, vergi ve ruhsat dairesi gibi gelir getirici bir unsur olarak görmeyerek öğretmenlerin aşılanmasının ivedi olmadığını açıklamasını kabul edilemez olarak nitelendirdi. Maviş, “Biz insan yetiştiriyoruz bundan daha önemli bir değer var mı?” diye sordu.

Öğretmenler Sendikası Eğitim Sekreteri Burak Maviş, Mayıs TV’de yayınlanan “Son Nokta” programında ülke eğitiminin bugün içinde bulunduğu durumu değerlendirdi. Maviş Özel Eğitim Kurumlarının 8 Mart’tan beri eğitimlerini sürdürmelerine karşın söz konusu merkezlerde görevli öğretmenlerin büyük bir kısmının hala aşılanmamasını eleştirdi.

Maviş, “Eğitimi gelir getirmeyen bir hizmet olarak gören bir zihniyetle karşı karşıyayız, biz bugün aşılanmayan öğretmenlerimizin aşı bedellerini bakanlığa taktim ettik, madem devletimizin öğretmene yapacağı aşıya verebilecek parası yoktur biz imkanlarımız ölçüsünde bunu karşılıyoruz” dedi.

Salgın süreciyle birlikte eğitimde ciddi kayıplar yaşandığına dikkat çeken Maviş, şu an itibarıyla yürütülen eğitimin ise tamamen öğretmenin vicdan ve özverisi sayesinde gerçekleştiğini belirtti. “Ülkede öğretmen, doktor ve sağlık çalışanlarını itibarsızlaştırmaya çalışan bir anlayış var ancak biz buna karşı mücadelemizi sürdüreceğiz” diyen Maviş, bu konuda halkın da yanlarında olmasını talep etti.

Milli Eğitim Bakanının 12’nci sınıfların Pazartesi gününden itibaren yüz yüze eğitime başlayacağı şeklindeki açıklamalarını da değerlendiren Burak Maviş, “Pazartesi bu çocukların yarısından fazlası okula gitmeyecek, çünkü aileler bu sisteme güvenmiyor, şu an itibarıyla virüsün mutasyona uğramasıyla birlikte risk faktörü daha da artmış bir durumdadır ancak hükümet öğretmen ve okul çalışanlarını aşılamadan böyle bir yol izlemeye karar verdi” dedi.

Maviş, Sendika olarak öğretmenlere yönelik yaptırdıkları ve önümüzdeki günlerde kamuoyuyla da paylaşacakları anket sonuçlarına göre öğretmenlerin yüzde 92’sinin aşılanmayı talep ettiğini, yüzde 90 öğretmenin ise aşılandıktan sonra okulların açılmasını istediğini kaydetti.

Eğitimin bilimsel verilere dayalı yürütülmesi gerektiğini kaydeden Burak Maviş, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu’nun ürettiği kararlarda eğitimcilerden görüş almamasını eleştirdi.

Maviş: Eğitimi gelir getirmeyen bir unsur olarak gören zihniyetle karşı karşıyayız
Başa dön