EN

Maviş: Aydınlanmamız için başımıza tavan düşmek zorunda değil

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Burak Maviş, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ve Gökhan Altıner’in hazırlayıp sunduğu Sabah Postası adlı programa konuk olarak katıldı.

“KAOS EĞİTİMİ ETKİLİYOR”

Maviş, kaosun eğitimi etkilediğini dile getirerek, parti içi çekişmelerin sürekli olan erken seçimlerinde bu kaosa sebebiyet verdiğini ifade etti.

Maviş, Eğitim Bakanlığı için de son üç yılda dört bakanın değiştiğinden ve konuşulan sorunlar ile ilgili çözüme geçileceği zaman kişilerin değişmesi ile sorunlarda da başa dönüldüğünden bahsetti.

“KTÖS OLARAK OKULLARI PAYLAŞMAKTAN UTANÇ DUYDUK”

Bu sorunları Mart ve Haziran aylarında da gündeme getirdiklerine değinen Maviş, KTÖS olarak okulları paylaşmaktan utanç duyduklarına dikkatleri çekti. Maviş, “Bugün 7 Eylül ve öğretmenlerimiz bu utançla karşı karşıya kalacak” dedi.

“OKULLARIN AYIBI BOYANARAK ÖRTÜLEMEZ”

Maviş, okuların artık boyayla boyanarak ayıplarının örtülmesinin mümkün olmadığına vurgu yaptı.

Geçtiğimiz yıl yağan yağmurdan dolayı Tuzla Anaokulu’nun içerisine su girmesi ile ilgili “Yağmur dışarda durdu ama içerde durmadı” diye konuşan Maviş, dün Mağusa’da yağan yağmur ile beraber okulların içine yine su girdiğinden ve aynı sorunun bu yılda yaşandığından bahsetti.

“ÖĞRENCİLER BU ŞEKİLDE YAŞAM SÜRMEMELİ”

Maviş, “Sınıfta ders yaparken kova koyup mu eğitime devam edeceğiz?” sorusunu sorarak, öğrencilerin bu şekilde yaşam sürmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

“AYDINLANMAK İÇİN BAŞIMIZA TAVAN DÜŞMEK ZORUNDA DEĞİL”

Mimarlık fakülteleri ile iş birliği şeklinde okulların güçlendirilmesi gerektiğini söylediklerinin altını çizen Maviş, “Aydınlanmak için illa başımıza tavan düşmek zorunda değil” dedi.

Geçtiğimiz yıl Barış İlkokulu’na yıldırım düştüğünden bahseden Maviş, şansın teneffüs saatine denk gelmesi olduğunu söyledi. Maviş, okulların teknolojik eşyalarının yandığını ifade ederek “Okulların sigorta kaydı olup olmadığına bakıyoruz ama yok” dedi. Maviş, bu okulların yıkılıp yeniden yapılması gerektiğini söyledi.

Nüfusu çok olan okulların 250 bin TL’ye kadar bütçeye ihtiyacı olabildiğinden bahseden Maviş, okulların nüfusuna göre kullanılan paralar olduğunu ama bu paranın devletten gelmediğini ifade etti. Maviş, “Bilet basıyorlar, çay partisi yapıyorlar, dergi çıkarıyorlar ve bunların hepsinde ailelere başvuruyorlar” dedi.

“YENİBOĞAZ İÇİ VE DEĞİRMENLİK İLK OKULU BİR GÜN OKUL SAATİNDE VEYA DIŞINDA YIKILACAK AMA O DÖNEM GÖREVDE OLAN BAKANINDA BAŞINA YIKILACAK”

Yayında gösterilen okullar ile ilgili konuşan Maviş, bugün itibari ile bu okulların açıldığını ve tek bir kolon üzerine iki odanın yerleştirilmeye çalışıldığından bahsetti. Maviş, “Bir gün Yeniboğaz içi ve Değirmenlik ilk okulu yıkılacak, ya okul saati ya da okuldan sonra yıkılacak ama o dönem görevde olan bakanın da başına yıkılacak” dedi.

Çocukların sınıf içerisinde de malzeme ihtiyaçları olduğuna değinen Maviş, eksiklerin çocuklardan talep edildiğine dikkat çekti.

“DEVLET OKULLARI ÜVEY EVLAT MUAMELESİ GÖRÜYOR”

Maviş, dünya ile KKTC kıyaslandığı zaman devlet okullarının sadece burada üvey evlat muamelesi gördüğüne değindi.

Maviş, “İlköğretim Dairesi ile yaşadığımız güzel dayanışmayı neden bakanlığın bütün kanallarıyla yaşayamıyoruz” sorusunu sorarak, bazen sezarın hakkının sezara verilmesi gerektiğini söyledi.

“EYLEMLERİMİZ DEVAM EDECEK”

Öğretmenler Yasası ile ilgili eylemlerinin devam edeceğinden bahseden Maviş, “Meclis açıldığı zaman ilgili komitede sırasını bekleyip görüşülecek” diye konuşarak söz hakları olduğundan bahsetti. Maviş, sözlerini hem içeride hem dışarıda ifade edeceklerini söyledi.

Öğretmenler Yasası taslağının niçin bu kadar kaos yarattığına bakılması gerektiğinden bahseden Maviş, “Öğretmenler Yasası’nı çağa ayak uyduracak şekilde, bilimsel verilerle, okulların kapasitesini arttıracak, öğretmenlerimizi geliştirecek bir yasaya kavuşmak istiyoruz” dedi.

 

Programın tamamını linke tıklayarak izleyebilirsiniz.

Haberi farklı kaynaklardan okumak istiyorsanız, linke tıklayabilirsiniz.

Kaynak: Kıbrıs Postası

Maviş: Aydınlanmamız için başımıza tavan düşmek zorunda değil
Başa dön