EN

KTÖS: “Okullara Bütçe İstiyoruz”

 

“Okullara bütçe istiyoruz, bütçe oluşturulana kadar oluşan masrafların aileler tarafından değil, Eğitim Bakanlığı tarafından karşılanmasını talep ediyoruz.”

OKULLARA BÜTÇE TALEP EDİYORUZ

Eğitim, devletin vatandaşına ücretsiz olarak sunacağı bir haktır. Okullarda ailelerden her ne ad altında olursa olsun ücret talep edilmesini tasvip etmediğimizi belirtir, okullardaki tüm giderlerin Eğitim Bakanlığı tarafından karşılanması gerektiğini hatırlatırız.

Okullarımızın, eğitim öğretim faaliyetlerini programlayabilmek, gezi-gözlem ve sportif faaliyetlere katılabilmek, her çocuğun eşit yararlanacağı materyali sağlayabilmek,  teknolojik imkanları kullanabilmek, etkinlikleri ile ilgili malzeme sağlamak, internet, temizlik ve dört yaş sınıflarının öğretmen yardımcısı giderlerini karşılayabilmek için okul bütçesine ihtiyaç vardır. 2015 yılında yapmış olduğumuz ve ekte sunduğumuz bir araştırmada okulların yüz on bin TL ve beş bin TL arasında yıllık giderleri (öğrenci nüfusu, öğretmen sayısı ve okulun alanı ile ilgili) olduğu hesaplanmıştı. Bu miktar bu yıl daha da artmıştır.

Sendikamız ve Eğitim Bakanlığı, okullara bütçe ayrılması konusunda uzlaşmasına ve bu konuda yasa taslağı çalışması yapılmasına rağmen Eğitim Bakanı ısrarla bu yasayı hayata geçirmemektedir.

Oysa Eğitim Bakanı’nın 19 Ocak 2017 tarihli okul ziyareti basına “okul bütçesi projesi hayat bulacak” başlığı ile yansımıştı ve yine Demokrat Parti’nin düzenlemiş olduğu çalıştay, 21 Mart 2017 tarihinde basına “Bütçeleri okul yönetim kurulları yönetmeli” şeklinde yansımıştı.

Okullara bütçe ayırmayan Eğitim Bakanı, okullara genelge göndererek okulun ekonomik giderlerinin karşılanabilmesi adına okul yöneticilerine ve okul aile birliklerine “bağış” toplayın tavsiyesinde bulunarak, bir kez daha sorumluluktan kaçmayı yeğlemiştir.

Eğitim Bakanı okulların ihtiyaçlarını karşılamadığı gibi,  makbuzsuz para toplanması konusunda adli ve idari soruşturma başlatılması için gerekeni yapacağını açıklayarak, okul yöneticileri ve öğretmenleri ailelere karşı hedef göstermeye çalışmıştır. Eğitim Bakanı’nın televizyonda yapmış olduğu bu ucuz politika popülisttir ve sorumluluktan kaçma örneğidir.

Eğitim Bakanı’nın bu tutumuna karşı,

Değerli okul yöneticileri;

Okulların eğitim-öğretim adına yaptığı tüm harcamaların faturalarını Eğitim Bakanlığı adına alınız ve bir yazı ile Eğitim Bakanlığı’na iletiniz.

 

Değerli aileler;

Okulların, okul aile birliklerinin öğrenci velilerinden para toplamasını, bağış almasını, sponsor aramasını, bilet satmasını istemiyoruz.

Okulların gezi-gözlem ve sportif faaliyetlere katılabilmesi için taşımacılık masrafları, okul korolarının kurulabilmesi için müzik aletleri, sanatın sevdirilebilmesi için her türlü resim malzemesi, çocukların her türlü sporu tanıyabilmesi için sportif malzemeleri, temizlik malzemeleri, İngilizce kitapları, fotokopi makinasının tamiratı, tonerleri ve A4 kağıtları, internet ve telefon ücretleri, her türlü tamirat ve tadilatın ve diğer görünmeyen giderlerin karşılanabilmesi için okullara bütçe istiyoruz. Bu bütçe oluşturulana kadar bu masrafların aileler tarafından değil, Eğitim Bakanlığı tarafından karşılanmasını talep ediyoruz. Bu anlamda 2018 bütçesi oluşturulurken, okullara bütçe kalemi ayrılmasını talep ediyoruz.

Değerli veliler;

Okullara bütçe ayırmayan, çocukların eğitim-öğretim materyallerini, okulların temizlik malzemelerini hala okula göndermeyen ve aileleri bağış yapmaya zorlayarak sorumluluktan kaçan Eğitim Bakanı’nı Anayasa’nın 59. Maddesine uymadığı ve görevlerini yerine getirmediği için Ombudsmana şikayet etmek ve dava açmak hakkınızdır.

Saygılarımızla.

 

Burak Maviş

KTÖS Eğitim Sekreteri

 

Okulların Bütçe Harcamaları-Geçmiş örnek

 

okul bütçesi yasa taslağı

KTÖS: “Okullara Bütçe İstiyoruz”
Başa dön