EN

KTÖS – Metron Analytics işbirliği ile Uzaktan ve Çevrimiçi Eğitim Analizi

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası tarafından Metron Analytics araştırma şirketine yaptırılan “Covid 19 döneminde KKTC’de ilköğretimde Uzaktan Eğitim” çalışmasının sonuçlarıyla ilgili ortaya çıkan rapor kamuoyuyla paylaşıldı.  Raporun sonuçları önce Mayıs TV’de düzenlenen Basın Toplantısıyla kamuoyunun bilgisine getirildi, ardından ise, hem  Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası ARGE üyeleri hem de  Metron Analytics  yetkililerinin katıldığı özel programda rapor irdelendi.

Rapor Mayıs TV’de canlı yayında kamuoyuyla paylaşıldı

Basın toplantısında KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, pandeminin   eğitimin de kötü etkilediğine işaret ederek, devletin bu süreçte sağlık ve ekonomide olduğu gibi eğitimde de sınıfta kaldığını belirtti.

 

METRON – KTÖS Uzaktan Eğitim Raporu

 

Elcil: Devlet eğitimde de sınıfta kaldı

Elcil sendika olarak ülke eğitimine verdikleri önem nedeniyle yüz yüze eğitimin durduğu dönemde inisiyatif alarak öğrencileri eğitimsiz bırakmamak için canla başla çalıştıklarını ifade etti. Bu dönemden devlet ve bakanlığın süreci sadece seyretmekle geçirdiğini anlatan Elcil, KKTC’nin diğer alanlarda olduğu gibi eğitime yönelik hiçbir öngörü ve yol haritası olmadığının bu dönemde apaçık ortaya çıktığını söyledi.

Programın ayrıntıları  özel programda irdelendi

Basın toplantısının ardından bu kez Mayıs TV’de yayınlanan  özel bir programda “Covid 19 döneminde KKTC’de ilköğretimde Uzaktan Eğitim” çalışmasının sonuçlarını içeren rapor uzmanlar tarafından değerlendirdi. Programa Metron Analytics Basın ve Halkla ilişkiler temsilcisi Ali Bizden, Şirketin Araştırma Direktörü Prof. Dr. Ömer Gökçekuş ve Analiz Direktörü Yrd. Doçent Dr. Gürdal Hüdaoğlu ile LAÜ Öğretim Üyesi ve KTÖS  ARGE üyesi Ahmet Güneyli katıldı.

 

Güneyli: Rapor ciddi eksikliklere dikkat çekiyor

LAÜ Öğretim Üyesi ve KTÖS  ARGE üyesi Ahmet Güneyli, raporun  kamu eğitiminde var olan sorunların raporla birlikte tamamen su yüzüne çıktığına dikkat çekerek,  “Bu saatten sonra mevcut eğitim sistemimizin dibe vurduğunu kabul edip çağdaş eğitimin gereklilikleri konusunda kafa yormamız gerekmektedir” dedi.

Bizden: Sonuçlar üzerine herkes kafa yormalı

Metron Analytics Basın ve Halkla ilişkiler temsilcisi Ali Bizden ise, Metron Analytics Basın ve Halkla ilişkiler temsilcisi Ali Bizden KTÖS’ün talebi üzerine ciddi ve yoğun bir çalışma içine girdiklerine işaret ederek, ortaya çıkan sonuçlar üzerinde ilgili tüm tarafların kafa yorması gerektiğini vurguladı.

Gökçekuş: İçeriği ve niteliği açısından araştırma son derece güvenilirdir

Metron Analytics şirketin Araştırma Direktörü Prof. Dr. Ömer Gökçekuş da, şirket olarak araştırmaları sırasında KTÖS’ün çık ciddi katkı sağladığını ve bu sayede öğretmenlerin büyük bir çoğunluğunun  sorularına yanıt verdiğini ifade etti. Oran olarak araştırmanın ciddi ve güvenilir bir yapıya büründüğünü anlatan Gökçekuş, söz konusu çalışmanın önümüzdeki dönem eğitimde ciddi bir yol haritası oluşturması temennisinde bulundu.

Şirketin Analiz Direktörü Yrd. Doçent Dr. Gürdal Hüdaoğlu ise, ortaya çıkan sonucun ciddi bir veri kaynağı oluşturduğunu belirterek, eğitimde yer alan 3 ayaktan biri olan öğretmenlerin katıldığı bu çalışmanın öğrenci ve veli ayağının da yapılabileceğini ifade etti.

Hüdaoğlu, “Araştırma sonucu ciddi bilgiler edindik, eğitimde bir çok eksiklikleri gözlemledik ve pandeminin eğitim gibi çok önemli bir alanı nasıl olumsuz etkilediğini gözlemledik” dedi.

Araştırma birçok eksikliği ortaya çıkardı

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası tarafından Metron Analytics araştırma şirketine yaptırılan “Covid 19 döneminde KKTC’de ilköğretimde Uzaktan Eğitim” araştırmasının sonuç raporuna göre, hem öğrenci hem de öğrenciler internet erişiminden teknik donanıma kadar birçok alanda sıkıntı çekiyor. Özellikle kırsal alanlardaki öğrencilerin ise rapora göre uzaktan eğitime erişme noktasında daha çok zorlandığı da ortaya çıktı. Rapora göre en çarpıcı sonuçlardan biri ise, tüm olumsuzluklara karşın öğretmen ve öğrencilerin eğitimi sürdürme noktasında isteklerini korumalarına karşın, devlet ayağının ise sorumluluğunun gerekliliğini yerine getirmemiş olması.

Kaynak: Söz Kıbrıs

 

KTÖS – Metron Analytics işbirliği ile Uzaktan ve Çevrimiçi Eğitim Analizi
Başa dön