EN

KTÖS, İngiltere’de temaslarda bulundu.

“Kıbrıs Türk Öğretmeler Sendikası yetkilileri İngiltere’de Kıbrıs’ın geleceği ile ilgili bazı sendikalar, milletvekilleri ve yetkililer ile görüştü; panel ve forumlara konuşmacı olarak katıldı.”
KTÖS, İngiltere’de temaslarda bulundu.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası, 14-17 Nisan tarihlerinde İngiltere ve Commonwealth ülkelerinde örgütlü Öğretmenler Sendikasının (NASUWT) Manchester’da gerçekleştirdiği genel kuruluna katılarak çeşitli temaslarda bulundu.

Konferansa katılan tüm sendikalar yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirerek kendi deneyimleri, eğitim sorunları ve alternatiflerini diğer sendikalar ile paylaştı. Toplantıda eğitimin geliştirilmesi, özgürlük ve haklar için nasıl işbirliği yapabiliriz ve Brexit sonrası nasıl dayanışmaya devam edebiliriz sorularının yanıtları arandı.


NASUWT’un genel kurulundan sonra sendika yetkilileri Londra’da Demokrasi Derneği’nin düzenlediği panele konuşmacı olarak katılarak Kıbrıslı Rum v Kıbrıslı Türkler ile buluştu. Londra’da görev yapan Kıbrıslı Türk öğretmenler ile buluşan sendika yetkilileri öğretmenlerin koşullarını yerinde gözlemledi.

KTOS met Labour Party ex mp Andy Love in London

Bununla birlikte KTÖS yetkilileri sırası ile İngiltere Dış ilişkiler Bakanlığı Commonwealth Ofisi Kıbrıs Masası Şefi William Holden, İşçi Partisi eski Edmonton milletvekili ve danışmanı Andy Love ve İşçi Partisi Barış ve Silahsızlanma (Gölge) Bakanı, Leeds milletvekili Fabian Hamilton ile görüştü.

KTOS met Commonwealth Officer Cyprus of desk chef William Holden in London
KTOS met Labour Party mp
Fabian Hamilton in London
KTOS spoke at forum in Elisabeth Parliament. The CERVUS organized of forum

CERVUS’un ( İşçi Partisi Türkiye Araştırmaları Merkezi) düzenlediği ‘Türkiye referandumunun ardından Kıbrıslılar Ne Umuyor?’ temalı foruma konuşmacı olarak katılan KTÖS Genel Sekreteri Şenel Elcil, katılımcılara Kıbrıs müzakereleri, Kıbrıs’ın politik ve ekonomik durumu ve Türkiye referandumu ile ilgili sunum gerçekleştirdi. Kıbrıs Cumhuriyeti Elçisi Euripides L. Evriviades’in de katıldığı panelin açılış konuşmasını İşçi Partisi Avrupa Birliği (Gölge) Bakanı ve Birmingham milletvekili Khalid Mahmood gerçekleştirirken, Fabian Hamilton panele mesaj gönderdi. Forumu detaylı olarak https://soundcloud.com/ceftus/sener-elcil-presentation adresinden dinleyebilirsiniz.

Euripides L. Evriviades is High Commissioner for the Republic of Cyprus to the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

Panelin, forumun ve milletvekilleri ile yapılan görüşmelerin ana teması Kıbrıs’ın geleceği, bugünkü politik durumu ve Türkiye’deki referandum sonrası olası gelişmelerdi. Kıbrıslı Türkler ile Kıbrıslı Rumların ortak bir gelecekte buluşmasının adaya huzur ve refah getireceğinin altının çizildiği konuşmalarda, KTÖS iki toplumlu ilişkilerin geliştirilmesi, adaya kalıcı barışın gelebilmesi için çalışmaya devam edeceğini belirtti. Türkiye’deki modern ve laik yapının tehdit, haklar ve özgürlüklerin tehlike altında olduğunun belirtildiği görüşmelerde, bu yapının Adanın kuzeyinde yaşayan laik, demokratik ve özgür herkesi de tehdit ettiğini, Kıbrıslı Türklerin varlığının tehlike altında olduğu ifade edildi. Ortadoğu’daki olumsuz gelişmelerin bölgeyi istikrarsızlaştığının üzerinde durulduğu görüşmelerde, bu olumsuz gelişmelerin Kıbrıs’ın güvenliğini de tehdit ettiği belirtildi. Karşılıklı bilgi alışverişinin gerçekleştirdiği toplantı ve panellerde, deneyimler de paylaşıldı.

Burak Maviş
KTÖS Eğitim Sekreteri

Not: Forum ile ilgili detaylara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Fotoğraf: https://www.flickr.com/photos/centreforturkeystudies/33761784340/in/album-72157679530343754/

video: https://soundcloud.com/ceftus/sener-elcil-presentation

KTÖS, İngiltere’de temaslarda bulundu.
Başa dön