EN

İki Toplumlu Eğitim Konferansı Gerçekleştiriliyor

Avrupa Eğitim Sendikaları Eğitim Komitesi – ETUCE’ye bağlı Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk Öğretmen Sendikaları  KTÖS, KTOEÖS, DAÜSEN, POED, OELMEK ve OLTEK 15 – 16 Mayıs 2018 tarihlerinde Ara Bölge’de, 2. iki Toplumlu Eğitim Konferansı ve Çalışma Atölyeleri düzenliyor. İki Toplumlu Eğitim Sendikalarının bugün gerçekleştirdiği ortak basın bildirisi şu şekildedir:

Kıbrıs’taki tüm Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk Eğitim Sendikaları olarak 15 – 16 Mayıs 2018 tarihlerinde Ledra Palas Ara Bölgede 2.sini gerçekleştireceğimiz iki Toplumlu Eğitim Konferansı ve Çalışma Atölyesi ile ilgili olarak düzenlemiş olduğumuz ortak basın toplantımıza hoş geldiniz.

Konferansın temel konusu olan “Kamusal ve Nitelikli Eğitim” çerçevesinde, Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk öğretmenler, iki belirli konuda deneyimlerini ve görüşlerini tartışmak ve paylaşmak için büyük bir fırsata sahip olacaklardır:

  1. Okullarda Taciz ve Şiddetin Önlenmesi ve Azaltılması
  2. Yabancı Çocukların Eğitimi ve Oryantasyonu

Konferansta, sendikalarımızın uluslararası alanda örgütlü olduğu Avrupa Eğitim Sendikaları Eğitim Komitesi – ETUCE Avrupa Eğitim Direktörü Susan Flocken’in aramızda bulunmasının ve ayrıca konferansın açılışını gerçekleştirecek olmasının mutluluğunu ve onurunu yaşayacağız. Sayın Susan Flocken’e hem konferansta bizimle olmasından hem de ETUCE’nin, gerçekleştireceğimiz iki toplumlu konferans için sağladığı finansmandan dolayı içten teşekkürlerimizi ve minnettarlığımızı ifade etmek isteriz.

Kıbrıs’taki tüm Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk Eğitim Sendikaları öğretmenleri olarak, Kıbrıs’ın tüm toplumuna ve güzel adamızın vatandaşlarına bir kez daha, daha iyi bir gelecek için, bizler için, çocuklarımız ve gelecek nesiller için, ülkemizin yeniden birleşmesine yönelik verilen çabaları desteklemek amacıyla uzlaşma kültürünü geliştirebileceğimize gerçekten inandığımızı belirtmek isteriz.

Tartışmasız, öğretmenler olarak, pozitif bir atmosfer, barış kültürü, karşılıklı saygı, eşitlik, işbirliği ve karşılıklı anlayışı geliştirmeliyiz. Tüm bu unsurlar, uzun vadede faydalı olabilecek ve yeniden birleşme çabalarını kolaylaştırarak Kıbrıs’taki bütün vatandaşların ülkemizde özgürce yaşayabilecekleri temel koşulları oluşturacaktır.

Kıbrıs’taki Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk Eğitim Sendikaları, özellikle son yıllarda, aralarında daha etkili bir işbirliği geliştirme konusunda başarılı olmuştur. Bu işbirliği geliştirilmekte ve karşılıklı saygı ve anlayışla dürüstçe yürütülmektedir.

Yukarıda belirtilen ortak İki Toplumlu Eğitim Konferansı, diğer etkinliklerin yanı sıra, tüm Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk Eğitim Sendikaları arasındaki bu mükemmel işbirliğinin somut bir kanıtıdır.

Bu basın toplantısını sona erdirirken, Kıbrıs Sorunu’nda adil bir çözüme ulaşma isteğimizi bir kez daha belirtir ve Eğitim’in çözüme artan katkısının iki toplum arasında daha fazla standardizasyon ve uyumlaşmaya katkı yapabileceğine de işaret ederiz.

PROGRAM

15 Mayıs 2018 – Salı (Çeviri: Türkçe – Yunanca – İngilizce)

Yer: Ledra Palas Oteli, BM Ara Bölge Lefkoşa

15.00 – Kayıtlar

15.30 – ETUCE Avrupa Direktörü Susan Flocken’in Açılış Konuşması

 ve Kıbrıs Öğretmen Sendikaları Başkanlarından konuşma

16.00 – 16:20 Ana Konuşmacı – 1, Kıbrıslı Rum

                        (Okullarda Taciz ve Şiddetin Önlenmesi ve Azaltılması)

                     Dr. Maria Karagianni, Okul Müdürü

16.20 – 16:40 Ana Konuşmacı – 2, Kıbrıslı Türk

 (Okullarda Taciz ve Şiddetin Önlenmesi ve Azaltılması)

Yrd. Prof. Dr. Gülen Uygarer

16:40 – 17:00 Sorular ve Cevaplar

17:00 – 17:30 Kahve Arası

17:30 – 17:50 Ana Konuşmacı – 3, Kıbrıslı Rum

                       (Yabancı Çocukların Eğitimi ve Oryantasyonu)

                        Dr. Andreas Tsiakkiros, Okul Müdürü

17:50 – 18:10 Ana Konuşmacı – 4, Kıbrıslı Türk

(Yabancı Çocukların Eğitimi ve Oryantasyonu)

Yrd. Prof. Dr. Umut Bozkurt

 18:10 – 18:30 Soru-Cevap / Kapanış

 

 

16 Mayıs 2018 – Çarşamba

Paralel Workshop Oturumu

Yerler:  H4C – CCMC – Fullbright

Ledra Palas BM Ara Bölge Lefkoşa

15.00 – Kayıtlar

15:30 – 16:30 (Workshoplar)

Workshop  1Okullarda Taciz ve Şiddetin  Önlenmesi,  Azaltılması, Kıbrıs Durumu – Dayanışma Evi

Workshop 2Yabancı Çocukların Eğitimi ve Oryantasyonu, Kıbrıs Durumu – CCMC ( Kıbrıs Medya Merkezi)

Workshop 3Özel Eğitime İhtiyaç duyan Öğrencilerin Eğitime Dahil Edilmesi, Kıbrıs Durumu – Fullbright

16:30 – 17:00 Kahve Arası

17:00 – 18:00 Gruplardan raporlar ve kapanış konuşmaları – Dayanışma Evi

 

KAYIT: Her workshop için en fazla 30 katılım olabileceğinden, Her bir workshop 6 Kıbrıs Öğretmen Sendikaları için 5’er katılımla sınırlı tutulmuştur.

 

Bu nedenle katılımınızı örgütlü olduğunuz sendikaya en geç 14 Mayıs 2018, Pazartesi gününe kadar yaptırmanız gerekmektedir.

 

 

Eğitim Enternasyonali Kıbrıslı Öğretmen Sendikaları:

KTOEÖS, OELMEK, KTÖS, POED, DAÜ-SEN, OLTEK

 

 

İki Toplumlu Eğitim Konferansı Gerçekleştiriliyor
Başa dön