EN

“Göç Yasası kapsamındakilere ‘vergi adaletsizliğine’ sendikalardan tepki ve çözümü için yol haritası

Sendikalar toplandı, ‘vergi kesintilerini’ değerlendirdi, ‘Göç yasası’ kapsamında çalışanların en üst vergi dilimine tabi tutulurken, yapılan son düzenlemelerle asgari ücretlinin bile vergi ödemeye mahkum edildiğine vurgu yaptı.

KTAMS, KAMU-SEN, KAMU-İŞ, KTÖS, KTOEÖS,TÜRK-SEN, DEV-İŞ, HÜR-İŞ, BES, KOOP-SEN, GÜÇ-SEN, VERGİ-SEN,TIP-İŞ, MALİYE-SEN, DAÜ-SEN, DAÜ BİR-SEN adına ortak bir açıklama yapan KTAMS Başkanı Güven Bengihan, alınan kararları da duyurdu.

Açıklamanın tamamı:

Ülkemizde yaşanan yüksek enflasyon nedeniyle çalışanlar, emekliler, dar ve sabit gelirli kesimler ekonomik olarak çok zor günlerden geçmektedir.

Eşel mobil uygulamasının maaş artışı olmadığı, hayatın pahalılaşması oranında  alım gücünün korunması adına yapılan bir düzenleme olduğu tartışmasız bir gerçekliktir. Son altı aylık dönemde meydana gelen %56.76 oranındaki Hayat pahalılığının maaşlara yansıtılmasında 47/2010 sayılı yasa kapsamında istihdam edilen kamu çalışanlarının aleyhine bir durum ortaya çıkmıştır.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nde yıllık 60 bin Euro üzerinde geliri olan çalışanlar için en yüksek vergi oranı %35, Türkiye Cumhuriyeti’nde 50 bin Euro ve üzerinde geliri olan çalışanlar için en yüksek vergi oranı %40 olarak uygulanmaktadır. Ülkemizde ise göç yasası kapsamında çalışanlar en üst vergi dilimine tabi tutulurken; yapılan son düzenlemelerle asgari ücretli bile vergi ödemeye mahkum edilmiştir.

Bu konuları değerlendirmek üzere bugün toplanan sendikalarımız aşağıdaki kararları almıştır.

  • % 56.76 oranındaki altı aylık hayat pahalılığının 47/2010 sayılı yasa kapsamında  istihdam edilen kamu çalışanlarının maaşlarına yansıması % 40 civarında olmuştur. Ancak bu ay belediye meslek vergilerinin de kesilmesi ile artış oranı % 35’e kadar gerilemiştir. Bu adaletsizliğin ve mağduriyetin ortadan kaldırılması için vergi dilimleri genişletilmeli,  kişisel muafiyetler ve özel indirimler güncellenmelidir. Bu konuda gerekli yasa çalışması sendikalarımız tarafından hazırlanıp hükümete sunulacaktır.
  • 47/2010 sayılı yasa kapsamında istihdam edilen kamu çalışanlarının mağduriyetlerinin giderilmesi adına, bu kesimin maaşlarına ikinci altı aylık dönemde meydana gelecek olan hayat pahalılığına ek olarak % 5 artış yapılmalıdır.
  • Özel sektörde çalışanların, patronun insafına terkedilerek sömürülmesinin önüne geçilmesi  için   özel sektörde sendikalaşmayı  sağlayacak   yasal düzenleme bir an önce Meclise gönderilmelidir.
  • Sermayenin belirlediği yeni asgari ücretin vergiden muaf olması yönünde yasal düzenleme en kısa sürede  Meclis’ten geçirilmelidir.

Yukarıdaki taleplerimizi iletmek için sendikalarımız önümüzdeki Çarşamba gününe kadar Maliye Bakanı,  ardından da Başbakanla bir görüşme gerçekleştirecektir.

Taleplerimizin hayata geçirilmesi yönünde sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğimizi vurgularız.

 

KTAMS          KAMU-SEN   KAMU-İŞ     ÇAĞ-SEN   KTÖS    KTOEÖS         TÜRK-SEN     DEV-İŞ     HÜR-İŞ           BES

KOOP-SEN    GÜÇ-SEN      VERGİ-SEN  TIP-İŞ    MALİYE-SEN          DAÜ-SEN            DAÜ BİR-SEN

“Göç Yasası kapsamındakilere ‘vergi adaletsizliğine’ sendikalardan tepki ve çözümü için yol haritası
Başa dön