EN

Geçici öğretmen görevlendirmelerini yargıya taşıyacağız

UBP-HP hükümeti, AKP’nin onayı ile seçimlere yönelik olarak yandaşlarını partizanca istihdam ederek, oy avcılığına girişmiştir.

Anayasaya, yasalara aykırı bir şekilde münhalsiz “geçici” adı altında kamuda iki yüzü aşan sayıda geçici istihdam yapılmıştır. “Ne bildiğin değil kimi bildiğin” mantığına dayalı yapılan partizanca istihdamlarla devlet kurumlarında nitelik sorunu yaratanlar, daha sonra bundan şikayet etmekte, “Kamu Yönetimi Reformu” diye toplumla alay etmektedirler.

Kamuda yapılan partizanca istihdamlara “geçici öğretmen istihdamı” da bu dönemde damgasını vurmuştur. Eğitim ve Kültür Bakanı Sn. Nazım Çavuşoğlu, geçtiğimiz hafta sonu yoğun bir şekilde çalışarak devlet okullarında çalışacak iki yüzün üzerindeki geçici öğretmenleri hiçbir duyuru yapmadan, gizlice, kuralsız bir şekilde 1 Eylül’de göreve başlatacak şekilde görevlendirmiştir. Kamu Hizmeti Komisyonu’nun seçim yasakları nedeni ile sınav yapamamasını fırsat bilerek, yaptığı bu girişimin hiçbir hukuksal ve meşru zemini yoktur. Şeffaf, dürüst siyaset, halktan oy alan, Halkın Partisi ve Sn. Kudret Özersay’ın ise olaya seyirci kalarak UBP’ye koltuk değneği olması ise daha da anlamlıdır.

Binlerce işsiz öğretmen varken, sadece UBP’lileri istihdam etmek vicdansızlık ve yasa tanımamazlıktır. Sn. Nazım Çavuşoğlu geçmiş yıllarda geçici öğretmenleri objektif ve şeffaf bir şekilde göreve almak için sınav yaparken, bu yıl seçim kaygısı ile tamamen partizanlığa yönelmesini kabul etmeyeceğimizi vurgular, konuyu işsiz öğretmenler üzerinden yargıya taşıyacağımızı kamuoyuna duyururuz. Bu çerçevede geçici öğretmenliğe başvurup partizanlık, eş dost, yandaş istihdamı yüzünden mağdur olan işsiz öğretmenlerimizi sendikamıza müracaat etmeye davet ederiz.

Saygılarımla,
Mustafa Baybora
KTÖS Mali Yazman

Geçici öğretmen görevlendirmelerini yargıya taşıyacağız
Başa dön