EN

Eğitimde aşılama planı stratejisi olmalı

KTÖS Eğitim Sekreteri Burak Maviş , Mayıs TV’de Meltem Sakin’in hazırlayıp sunduğu “Mayıs Manşet” programında Eğitime ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Maviş dünya genelinde ,aşı bulunana kadar sağlıklı ve güvenli okullar, maske , sosyal mesafe ve hijyen kurallarıyla sağlanmaya çalışıldığını belirtti. Maviş , karantinasız girişlerin ve okul dışı hayattaki alınmaya çalışılan önlemlerin güvenli okul olgusunu bir yere kadar götürülebildiğini ,ancak aşılanma sürecinin başlayıp yaygınlaşmasıyla sağlıklı , güvenli okullara ve tam eğitime kavuşulabileceğini vurguladı.

KTÖS Eğitim Sekreteri Burak Maviş, sendika olarak Sağlık Bakanlığına aşılama ile ilgili sordukları sorunun cevabını alamadıklarını herhangi bir geri dönüşün olmadığını belirtti. Eğitim Bakanlığının bu konudaki açıklamalarının kendileriyle paralel olduğunu ve tam eğitime geçilebilmenin yolunun aşılama olduğunu da vurgulayan Maviş, öğretmenlerin ve okul çalışanlarının aşılanması sürecinin tamamlanması ile seyrekleştirilmiş eğitime dönebileceklerini belirtti. Daha sonra öğrencilerin aşılanmasının gündeme geleceğini belirten Maviş, firmaların çocuklar için de aşı geliştirme çalışmalarına başladığına değinerek, bu yönde şimdiden bir planlama ve bilgilendirme stratejisi yapılmasını talep ettiklerini de vurguladı.

Ayrıca yaşanan süreçte özel okullar ile devlet okulları arasındaki eşitsizliğin derinleştiği , öğrenciler arasında bilgi ve beceriye ulaşma eşitsizliği yaşandığını dile getiren Maviş, okullar sadece çocukların eğitim aldığı yerler değil, duygusal gelişim, sosyalleşmenin desteklendiği istismar ihmal gibi sorunların gözlemlenebildiği ve eşitsizliğin bir nebze olsun giderildiği yerler olarak düşünülmesi gerektiğini belirterek yüz yüze eğitimin önemine vurgu yaptı.

Programın tamamı için KTÖS Eğitim TV‘yi takip ediniz.

II.Bölüm

Eğitimde aşılama planı stratejisi olmalı
Başa dön