EN

‘’Eğitim ve Sağlık’’ hakkı elzemdir!

 

Okullarımızın açılmasının üzerinden bir buçuk ay süre geçmiş olmasına rağmen, okullarımızın bazılarında öğretmen eksiklikleri devam etmektedir.

Emeklilik ve kontrolsüz nüfus artışından dolayı oluşan öğretmen ihtiyacının yanında, terfi sınavlarından sonra yapılan atamalardan dolayı oluşan ihtiyaçlarda eklenmiştir. Müdür ve müdür muavini atamalarından dolayı boşalan öğretmen kadroları kırk beş gündür bürokratik nedenlerden dolayı doldurulmamıştır. Toplamda 20 ihtiyaç kadro, Başbakanlık, Maliye Bakanlığı, Bütçe Dairesi, Eğitim Bakanlığı, Sayıştay, Personel Dairesi ve KHK arasındaki döngüyü tamamlayamamıştır.

Hantal ve aksak bürokrasi sorununun cezasını çocuklara ve eğitim çalışanlarına ödetmeye kimsenin hakkı yoktur. Her gecikme öğrenciler arasında fırsat eşitsizliği yaratırken, geçici görevlerde çalışan öğretmenler için de angarya iş demektir.

Son süreçte, gerek emeklilik, gerek öğretmenlerin yükselmelerinden, gerekse nüfus artışından kaynaklı yeni kadro taleplerini karşılama konusunda UBP-HP Hükümeti sınıfta kalmıştır.

Sendikamız, sabır ve özveri ile okulların kadro ve diğer ihtiyaçlarının çözülmesi için eğitim adına çalışırken, bu sabrın bir sonu olacağını yetkililere belirtiriz.

‘’Eğitim ve Sağlık’’ hakkının elzem konuların başında geldiğini hatırlatır, çözümün gecikmesi halinde demokratik eylem hakkımızın gündeme geleceğini kamuoyunun bilgisine getiririz.

 

Burak Maviş

KTÖS Eğitim Sekreteri

‘’Eğitim ve Sağlık’’ hakkı elzemdir!
Başa dön