EN

KTÖS: Eğitimi yok saydınız!

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Lefkoşa Özel Eğitim ve İş Eğitim Merkezi’nde geçtiğimiz hafta 1 koronavirüs vakası çıkmasının ardından öğrencilerin, öğretmenlerin ve okul çalışanlarının korunmasına ve aşılanmasına dikkat çekmek için bu okulda uyarı grevi başlattı.

Sendika, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin bugün okulun açılmasına karar vermesini de  eleştirdi.

Bugünkü grev, 08.00-09.20 saatleri arasında  gerçekleştirildi. Sorunun çözülmemesi halinde ise  uyarı grevi yarın ve cuma günü  08.30-11.00 saatleri arasında devam edecek.

KTÖS yetkilileri, konuyla ilgili Lefkoşa Özel Eğitim ve İş Eğitim Merkezi önünde açıklama yaptı. Bu arada açıklamanın yapıldığı sırada okulun ilaçlandığı gözlemlendi.

ELCİL

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, okulda bir öğretmenin Covid-19 olduğunu belirterek, okulda temaslıları olduğunu kaydetti.

Eğitim Bakanlığı’nın konuyu bilmesine rağmen “olaya habersiz” davrandığını iddia eden Elcil, Sağlık Bakanı’nı eleştirdi, halk sağlığı ve okulların düşünülmediğini savundu.

“Bu zihniyetle bir yere varmamız mümkün değil” diyen Elcil, Eğitim Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre özel eğitimde toplamda 97 kişinin aşılanması gerektiğini, kendilerinin parasını vermeye hazır olduğunu ve konuyla ilgili bakanlığa gittiklerini kaydetti.

“Maalesef 97 tane aşı bulup özel eğitimde çalışan öğretmenleri ve hizmetlileri aşılamaya güçleri yok, bir de ‘hükümetim, iktidarım’ diyorlar komik” ifadelerini kullanan Elcil, duyarsızlık devam ettikçe eylemlerle karşılık vereceklerini bildirdi.

MAVİŞ

KTÖS Eğitim Sekreteri Burak Maviş de, özel gereksinimli bireylerin, öğretmenlerin, okul çalışanlarının sağlık hakkını korumak amacında olduklarını belirterek, KTÖS’ün yüz yüze eğitimin sağlıklı ve güvenli bir şekilde başlamasından yana olduğunu kaydetti.

8 Mart’tan bu yana ülke genelinde özel eğitim okullarının açık olmasına rağmen okullara gelen öğrenci oranının yüzde 20’yi aşmadığına dikkat çeken Maviş, sisteme güvenilmediğini belirtti.

Girne Özel Eğitim Merkezi’nin ardından Lefkoşa Özel Eğitim ve İş Eğitim Merkezi’nde de Covid-19 vakası görüldüğünü, bir öğretmenin eşinden kaynaklı hastalığa yakalandığını anlatan Maviş, okulda birçok temaslı olduğunu ifade etti.

Temaslılara rağmen Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin okula gelmeyerek, sadece öğretmenleri pazartesi günü itibarı ile PCR testi yapmaya davet ettiğini savunan Maviş, okulu ise bugün belediyenin ilaçladığını, Sağlık Bakanlığı’nın yardımda bulunmadığını söyledi.

Çocukların temaslı olup, olmadığının bilinmediği noktada Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin bugün okulun açılmasına karar vermesini eleştiren Maviş, “Bunu kabul etmemiz mümkün değildir” dedi.

KTÖS’ün öğretmenler için aşı talebine rağmen “hükümetin eşini dostunu torpille aşıladığı” iddiasında bulunan Maviş, özel eğitim öğretmenlerinin yüz yüze değil, kucak kucağa, ağız ağıza eğitim yaptığını, bulaş riskinin yüksek olduğunu kaydetti.

Temaslı olduğunu düşündükleri öğretmenlerin evde izole olduğunu bildiren Maviş, ailelere, sağlıklı ve güvenli olduğundan emin olmadıkları müddetçe çocuklarını okula göndermemeleri çağrısı yaptı.

 

Konuyla ilgili hazırlanan basın açıklamasını ise KTÖS İnsan Hakları ve Eşitlikleri Sekreteri Erdoğan Emiroğulları okudu.

Yüz yüze eğitim, çocukların güvenliği ve toplum sağlığının korunmasının sendikanın önceliği olduğu belirtilen açıklamada, bu üç önemli unsurun bir arada olabilmesi için aşılama planı, okullara salgınla mücadele bütçesi ve okul dışı ortamların etkin denetiminin yetkililerin sorumluluğu olması gerektiği kaydedildi.

Açıklamanın tamamı:

Yüz yüze eğitim, çocukların güvenliği ve toplum sağlığının korunması önceliğimizdir. Bu üç önemli unsurun bir arada olabilmesi için aşılama planı, okullara salgınla mücadele bütçesi ve okul dışı ortamların etkin denetimi yetkililerin sorumluluğu olmalıdır.

Başta Hükümetin salgını yönetmekle ilgili kararları,  kalabalık ortamlarda bulunma arzuları, yasakların delinmesini göz ardı etmeleri, kurultayları, kahve gezileri ve birçok sorumsuz davranışları nedeniyle toplum sağlığının korunması tehlikeye atılmıştır.

Bakanlar Kurulu’nun ürettiği kararlar neticesinde aç-kapa mantığı ile yüksek enfeksiyon riski taşıyan okullarımız sağlıklı ve güvenli yerler olma iddiasından uzaklaşmıştır.

Tedavisi devam eden vaka sayısı 27 Mart günü 430 iken, bugün itibarı ile 714’e yükselmiştir. 15 Şubat 2021 tarihine kadar 0-6 yaş arası 64 öğrenci, 6-17 yaş arası 159 öğrenci, 38 üniversite öğrencisi ve 22 öğretmenimiz Covid 19’a yakalanmıştır. 15 Şubattan günümüze yaş veya meslek grupları ile ilgili yeni bir veri söz konusu değildir. 8 Mart’tan beri açık olan ve sadece öğretmenlerin % 18’inin aşılandığı özel eğitim okullarımızda vakalar görülmeye başlanmıştır. Önce Girne Özel Eğitim Merkezi, şimdi de Lefkoşa Özel Eğitim ve İş Eğitim Merkezinde salgın, öğretmenleri ve eğitimi etkilemiştir.

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin özel eğitim okulları ile ilgili üretmiş olduğu kararlardan vardığımız sonuç,  öğretmen-öğrenci arasındaki ilişkiyi kavrayamadıkları ve okul kültüründen bir haber oldukları yönündedir.

Hatırlatırız ki okullarda banka-müşteri ilişkisi yoktur. Çocuklar ile aranıza cam bölmeler çekerek eğitim yapılmaz. Okullar devlet daireleri de değildir. Bir masa aracılığı ile çocuklara mesafe koyarak öğretim yapamazsınız. Okul bir kültürdür, öğretmen-öğrenci ve öğrenci-öğrenci ilişkisi sosyalleşme, duygusal gelişim ve birlikte öğrenmeye dayalıdır. Özellikle Özel gereksinimli öğrenciler için pandemi kurallarına uymanın güçlüğü; öğretmenlerin de yakın temasla çalışma zorunluluğu enfeksiyonun yayılma riskini artırmaktadır.

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin daha önce okulların ve sendikamızın gönderdiği bilimsel raporları görmezden gelerek okulun vakalara rağmen açılacağını duyurmuş olması virüsün yayılmasına davetiyedir.

Aşıların, vakaların azalmasında etkili olduğuna, hastalanma riskini ve tedavi ihtiyacını azalttığına dair bilimsel veriler mevcuttur. Aynı okulda Türkiye’den görevli öğretmenler Elçilik tarafından aşılanırken,  özel eğitim öğretmenlerinin hala daha aşılanmaması ise Sağlık Bakanlığı’nın ayıbıdır.

Tüm bu gerçekler ışığında hem okulumuzdaki öğrencilerimizin, hem öğretmenlerimizin, hem de toplum sağlığının korunması için Lefkoşa Özel Eğitim ve İş Eğitim Merkezi’nde bugün itibarı ile uyarı grevi başlatmış bulunmaktayız.  Sorunun çözülmemesi halinde 15-16 Nisan (Perşembe-Cuma) tarihlerinde 08:30-11:00 saatleri arasında uyarı grevinde olacağımızı kamuoyuna duyurur, ailelerimizin çocuklarını okula göndermemeye özen göstermelerini saygılarımızla rica ederiz.

 

Burak Maviş

KTÖS Eğitim Sekreteri

 

KTÖS: Eğitimi yok saydınız!
Başa dön