Özgürlüklerinizden taviz vermeyiniz!

Covid 19 salgını nedeni ile eğitime ara veren UBP-HP Hükümeti kaynak yaratıp, gerekli sağlık önlemlerini alamadığı için okulları tatil etmeyi uygun görmüştür.

Salgın süreci boyunca herhangi bir tedbir ve hazırlık yapmayan Eğitim Bakanlığı ise okul yöneticilerini salgının devam ettiği dönemde yasaya aykırı olarak okullara getirtmeyi bir icraat olarak görmüş, sendikamızın öğrencilerin ders kayıpları gidermekle ilgili çalışmalarını polise şikayet etmeyi de yöneticilik başarısı olarak görmüştür. Eğitim Bakanlığı artık genelge ve yazılı bildirilerle değil Facebook üzerinden veya telefonla arayarak devlet ciddiyetini ortaya koymaktadır. Bu dönemde yayınlanan bazı genelgeler hem Bakanlar Kurulu kararlarına hem de yürürlükteki mevzuata aykırıdır.
türk porno
Okulların tatil edilmesine yönelik karar üretmesi gereken Salgın Hastalıklar Üst Kurulu’nun yerine yasal zemini olmayan “bilim kurullarının” kararları uygulamaya konmuştur. Ombudsman’ın ve hukukçuların tüm uyarılarına kulak tıkanmış ve hukuk çiğnenerek kaosa oynanmıştır.

Eğitim Bakanlığı bu hukuksuzluğa devam etmekte olup, ilkokulların bitirme değerlendirmelerine müdahale eden genelge yayınlamıştır. Bilindiği üzere ana ve ilkokullarda öğrencinin başarı durumu öğretmenin vereceği “kanaat notu” ile belirlenir. Yarışmacı sınavların yarattığı kötü alışkanlık herşeyi sınava endeksli nota göre değerlendirdiği için Eğitim Bakanlığı öğretmenin vereceği kanaate bile genelge ile müdahale etme hukuksuzluğuna cüret etmiştir. Öğrenci ile ilgili öğretmenin yaptığı değerlendirmeye bakanlığın müdahale etmesi, öğretmenin emeğine saygısızlık ve özgürlüğüne müdahaledir. Eğitim Bakanlığı’nda yapılan toplantıda bu gerçeği ifade etmemize rağmen yanlışta ısrar edilmesi “ben yaparım olur” zihniyetinin ürünüdür. Bu genelge eğitimden anlamayanların ve hukuk tanımayanların icraatı olarak tarihe geçerken, tüm öğretmenlerimize çocuklarımızın iki ay boyunca evde kalmalarının getirdiği travmayı dikkate alarak kanaat notu kullanmalarını ve özgürlüklerinden asla taviz vermemeleri gerektiği çağrısını yapıyoruz.

Saygılarımızla,

​Şener Elcil
KTÖS Genel Sekreteri