EN

WFTU üyesi sendikalardan iki toplumlu emekçi kadınlar günü dayanışma mesajı

 

 

PEO, DEV-İŞ, BES, KTÖS, KTOEÖS, KTAMS, KO0P-SEN, DAÜ-SEN

8 MART 2022 DÜNYA KADINLAR GÜNÜ ORTAK AÇIKLAMASI

8 Mart dolayısı ile ülkemizdeki binlerce emekçi kadına ortak mücadele mesajı gönderiyor ve barış, eşitlik, sosyal adalet için mücadele eden barış yanlısı ve ilerici güçlerle sesimizi birleştiriyoruz.

Dünyanın dört bir yanında emekçi kadınlar kapitalist sistemin krizinin ve neoliberal politikaların yarattığı mevcut sorunları daha da ağırlaştıran ve üç yıldır devam eden pandeminin ağır sonuçlarını yaşamaktadır. Geçim masraflarının ve pahalılığın yoğun bir şekilde arttığı bir dönemde, insan onuruna yakışır ve daimî istihdam olanakları ortadan kaldırılarak ve çalışanların hakları çiğnenerek, kayıt dışı ve güvencesiz istihdam biçimlerinin dayatılmasından, eşitsizliklerin keskinleşmesinden, yoksulluğun ve sosyal dışlanmanın artmasından duyduğumuz ortak kaygılarımızı dile getirmekteyiz.

Ayrıca kadınlara yönelik şiddet, çalışma yerlerinde cinsel taciz, emek sömürüsü ve cinsel sömürü için kadın ticareti olgularının artmasından duyduğumuz endişeyi de ifade etmekteyiz.

Sosyal devletin daraltılmasına paralel olarak bu ciddi sorunların üstesinden gelebilecek politikaların ve önlemlerin eksikliğinin giderek daha fazla sayıda kadını günlük yaşam mücadelesinde sosyal olarak daha da savunmasız bıraktığını ve derin çıkmazlara doğru ittiğini tespit etmekteyiz.

Aynı esnada, Kıbrıs sorununda diyalog yokluğunun ve yeni oldu bittilerin yurdumuzu nihai taksime doğru götürdüğü koşullarda, Kıbrıs sorununun içinde bulunduğu durgunluktan duyduğumuz ortak endişemizi güçlü bir şekilde ifade etmekteyiz.

BM’nin ilgili kararlarında belirtildiği şekilde iki toplumum siyasi eşitliğinin, tek egemenliğin, tek vatandaşlığın ve tek uluslararası kimliğin olacağı iki bölgeli, iki toplumlu federasyon çözümüne ulaşma mücadelesine olan bağlılığımızı bir kez daha tekrarlıyoruz.

Durgunluktan çıkmanın ve olumsuz gelişmeleri önlemenin tek yolunun, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik müzakerelerin Crans Montana’da kesintiye uğradığı yerden bir an önce yeniden başlaması olduğuna inanıyoruz.

İki toplumun liderlerini Birleşmiş Milletler tarafından belirtilen çözüm çerçevesine bağlı kalmaya, yurdumuzun ve halkının yeniden birleşmesini her şeyin üstünde tutarak görüşme masasına geri dönmeye çağırıyoruz.

Son olarak, Rusya’nın Ukrayna’yı istilasını kınıyoruz ve derhal sona erdirilip uluslararası hukuka saygı gösterilerek diyalog ve diplomasiye geri dönülmesini talep ediyoruz. Biz Kıbrıslıların çok iyi bildiği  gibi Emperyalist çatışmaların ağır bedelini halkların kanla ödediği bir savaşta kazanan yoktur.

Tüm kadın emekçileri hem siyasi hem de ekonomik alanda var olan zor koşullara karşı birlikte mücadele edebilmemiz için sendikalar etrafında birleşmeye çağırıyoruz. Kadınların ve erkeklerin emeğinin karşılığını alacakları, ayrımcılıkların olmayacağı bir toplumu yaratacakları günlere ulaşmak için barış, eşitlik ve sosyal adalet mücadelesine devam edeceğimize dair güçlü bir mesaj vermeye çağırıyoruz.

1857’de New York’un kadın işçilerinin ve ortak bir vatan isteyenlerin mücadelesini en güzel anmanın yolu örgütlenerek sınıf mücadelesine devam etmekten geçer. Onların mücadeleleri ve fedakarlıkları bizim, çocuklarımızın ve yurdumuzun geleceği için mücadelelerimizde yolumuzu gösteren pusula olmaya devam edecektir.

WFTU üyesi sendikalardan iki toplumlu emekçi kadınlar günü dayanışma mesajı
Başa dön