EN

Sosyal mesafe kalabalık okullar için en önemli sorundur

KTÖS Eğitim Sekreteri Burak Maviş Yenidüzen Gazetesi’nin sorularını yanıtladı.

“Haftada 7 buçuk derslik kayıpları var”

Sendikaya resmi olarak henüz ulaşan bir şikayet bulunamadığını belirten KTÖS Eğitim Sekreteri Burak Maviş, konuyla ilgili bakanlığa defalarca çözüm önerileri sunduklarını anlattı.

Çocukların okulda bulunmamasıyla ilgili haftada 7 buçuk derslik kaybı olduğunu anlatan Maviş,bu sürenin arttırılmasıyla ilgili çalışmalar yapılması gerektiğini, bunun da başlıca çözümünün ‘tekli sıra değişimi’ olduğunu anlattı. Maviş, “Sıraların tekli olması halinde sorun büyük ölçüde çözülür. Bunun yanında bazı okullara prefabrik veya konteynır ekstra derslikler olabilir yan, fiziksel altyapı geliştirilmeli.” dedi.

Oturma düzenin tekli oluşması yanında filtreli havalandırma cihazlarının da kalabalık sınıflara yerleştirilmesi gerektiğini anlatan Maviş, “Bakanlık yatırım yaparak her sınıfa bu cihazlara yerleştirebilir. Bu sayede sosyal mesafe ve maske sorunu da giderilir.” şeklinde konuştu.

 

“Vakalar çocukların yan yana 2’li sıralarda oturduğu sınıflardan çıkıyor”

“Önümüz kış, şartlar daha da çetin bir hal alacak” hatırlatması yapan Maviş, seyreltilmiş eğitim yanında mevcut kalabalık sınıflarla ilgili de önemler alınması gerektiğine vurgu yaptı.

İlk okullarda vaka görülme sıklığının giderek arttığı bilgisini de paylaşan Maviş, bunun daha da artacağı öngörüsünde bulundu. Maviş, gerekçe olarak ise dersliklerde ikişerli oturma düzeninden kaynaklandığı tahmininde bulundu.

“Vakaların görüldüğü okullar, çocukların yan yana 2’li sıralarda oturduğu sınıflardan çıkıyor” diyen Maviş, bununla ilgili titizlikle çalışılması gerektiğini ifade etti. Maviş,

“Çocukların eğitim hakkını tartışırken sağlık riskini ortaya koyabiliriz. 1 sınıfın 25 kişiyi geçmemesi ve tekli olarak oturmalılar. Buna yönelik yeni düzenleme yapılırsa normal eğitime geçebilir.” yorumunda bulundu.

 

“Sosyal mesafe sorunu çözülüp tam zamanlı eğitime geçilmeli”

Öncelikle sosyal mesafe sorununun çözülüp tam azmanlı eğitime geçilmesi gerektiğinin bir kez daha altını çizen Maviş, seyreltilmiş eğitimde devam eden 18 okul müdürü ile iletişim içinde olduklarını anlattı.

Maviş, özetle şöyle devam etti:

“Eğitimde okulda bulunma zamanı açısından kayıplar var. 18 okul müdürü ile toplantı yaptık, diğer okullarla aralarında çok büyük bir fark yok ama bu fark nasıl kalacak bilinmiyor. Okulların ve çocukların da hızı bu noktada önemli…

Eğitim süresi uzatıldı, 8 ders günde görüyorlar. Bir nebze de olsa aradaki farkı kapatmak için çabalıyorlar.

Bu okulların seçenek olarak seyreltilmiş eğitimi tercih etmelerinin tek sebebi var sosyal mesafe.” dedi.

Kaynak: Yenidüzen

Sosyal mesafe kalabalık okullar için en önemli sorundur
Başa dön