EN

Sistem Ulaşılabilir Olmalı, Eşitsizlik ve Dezavantaj İçermemelidir

Sistem ulaşılabilir olmalı, eşitsizlik ve dezavantaj içermemeli

Küresel olarak içerisinden geçtiğimiz pandemi döneminde, dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizde de okullar kapanmış, eğitime ara verilmiştir. Birçok ülkede okullar ve öğretmenler mevcut dijital platformları kullanmaya yönelmiştir. Ülkemizde ise asli görevi eğitim olan Bakanlık bir alternatif sunamamış, öğretmenlerimiz kendi inisiyatifleri ile öğrencilerimize ulaşmaya gayret göstermiştir.


İyi Niyetimize Anlamsız Bir Şikayet

KTÖS iyi niyetli bir şekilde, bu zor dönemde inisiyatif alarak içerisinde destekleyici eğitim materyallerinin bulunacağı bir dijital eğitim platformu oluşturacağını duyurmuştur. Eğitim Bakanlığı, dijital eğitim platformu düşüncesine dahi anlamsız ve hukuki zeminden yoksun bir müdahalede bulunarak polise şikayette bulunmuştur.

Erişilebilir Olmalı
21’inci yüzyılda dijital eğitimden ve eğitime katkı koyacak inisiyatiflerden korkan bir zihniyetin çağdaş eğitim sistemlerine herhangi bir katkı yapabilmesi mümkün değildir.
Yine de, bu süreçten sonra Eğitim Bakanlığının kesintisiz eğitim sistemi başlatmış olması bizler için olumludur. “Kesintisiz eğitim” şiarının çocuklar tarafından ulaşılabilir olması, eşitsizlik ve dezavantaj oluşturmaması, bu sürecin bir parçası olması gerektiğinin altını çizeriz.

Geleceğe yatırım yapıyoruz
Tüm yaşananlara rağmen, önceki çalışmalarımızla birlikte yeni çalışmalarımızın da yer alacağı, hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin kullanabileceği, destekleyici eğitim materyallerinin bulunacağı dijital eğitim portalımız yakın zamanda geleceğe yatırım olarak devreye girecektir.

Saygılarımızla.

Burak Maviş
KTÖS Eğitim Sekreteri

Sistem Ulaşılabilir Olmalı, Eşitsizlik ve Dezavantaj İçermemelidir
Başa dön