EN

Okul öncesi öğretmenleri için yaratıcılığı destekleyen oyun-sanat etkinlikleri

DAÜ Eğitim Fakültesi ve KTÖS işbirliğinde DAÜ Temel Eğitim Bölümü okul öncesi öğretmenlerine yönelik çocukların yaratıcılığını destekleyen oyun-sanat etkinlikleri hazırlamıştır. Diğer bölümler ile ilgili çalışmalarımız da yakın zamanda öğretmenlerimiz ile paylaşılacaktır.

Covid 19 salgının eğitim/öğretim faaliyetlerinin seyrini değiştirdiği bir dönemden geçerken, toplumumuzun dayanışma ve işbirliği, öğretmenlerimiz, ailelerimiz ve öğrencilerimizin çeşitliliğe, motivasyona her türlü desteğe ihtiyacı olduğu açıktır. Bu süreç içerisinde gerek sendikamız gerekse sivil toplum ile işbirliği içerisinde eğitim/öğretim faaliyetlerine ve toplumsal dayanışmaya her alanda katkı koymaya devam edeceğiz.

Bu süreç içerisinde dezavantajlı gruplara ileriki süreçlerde destek olmak amacıyla www.ktosegitim.com yayına başlayacak ve sivil toplum ile işbirliğinde her kesime farklı alternatifler ile destek verecektir. Eğitim ve toplumsal katkı adına işbirliğinden dolayı DAÜ Eğitim Fakültesi, Kıbrıs Türk PDR Derneği, SOS Çocuk Köyü Derneği, Radyo Mayıs, KT Gazeteciler Birliği, Öğretmenler Kooperatifi, KTTB, TIP-İş, basın kuruluşları tüm akademisyen ve öğretmenlerimize teşekkür ederiz.

Bununla birlikte DAÜ Eğitim Fakültesi ve sendikamızın işbirliğinde Temel Eğitim Bölümü her hafta öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz için etkinlikler paylaşacaktır. Etkinlikler destek eğitiminin bir parçasıdır. Öğretmenlerimizin gerek bireysel gerekse kurumsal yaptığı çalışmalara bir katkı niteliği taşımaktadır. Öğretmenlerimiz ve ailelerimiz imkanları doğrultusunda etkinlikleri öğrencilerimiz ile paylaşmak konusunda gönüllülük ilkesi esastır. Öğretmenlerimizin ve ailelerimizin dönütü işbirliğini geliştirmek için önemlidir. KTÖS olarak toplumsal mücadeleye ve eğitim/öğretim faaliyetlerine katkı koymaya devam edeceğiz.

ETKİNLİKLER
YARATICILIĞI DESTEKLEYİCİ OYUN VE SANAT -KTÖS İÇİN

KTÖS’ten Öğretmenlerimize Mesaj Var:

Değerli üyelerimiz,
Eğitim-öğretim adına her alanda yaptığınız katkılar ortadadır ve bu katkılar toplumsal dayanışmamıza olumlu yansımaktadır. Bu süreç içerisinde öğrencileriniz ve ailelerin her türlü desteğe ihtiyacı olacaktır.

Bu süreçte ailelerin bütçeleri etkilenmiş ve daha stresli bir sosyal ortamda bulunmaktadırlar. Etkinliklerinizi seçerken ailelerin imkanları doğrultusunda yönergeler hazırlamanız, sıfır maliyet ve evden çıkmayı gerektirmeyecek öneriler sunmanız, çocukların eğlenerek öğrenmelerini sağlamanız hem bütçelerine hemde motivasyonlarına katkı olacaktır.

Şener Elcil
KTÖS Genel Sekreteri

DAÜ Eğitim Dekanı’ndan Öğretmenlerimize Mesaj Var:

Değerli meslektaşlarım,
DAÜ Eğitim Fakültesi olarak eğitime katkı sağlamayı kendimize misyon edinmiş bulunmaktayız. İçinde bulunduğumuz bu pandemi günlerinde de – her zaman olduğu gibi- Kıbrıs eğitimine katkı koymaya devam etmekteyiz. Bu katkı bağlamında KTÖS ile işbirliğine gittik ve şu anda imza aşamasında olan bir işbirliği protokolü hazırladık.

Bu protokol bağlamında Sendikamıza desteğimizi sürdüreceğiz. Sadece uzaktan eğitim destek uygulamalarıyla değil, Kıbrıs’ta eğitimin iyileştirilmesi için Eğitim Fakültesi ve tüm birimleri olarak sizlere katkı koymaktan mutluluk duymaktayız.

Prof.Dr.Ahmet Pehlivan
DAÜ Eğitim Dekanı
ahmet.pehlivan@emu.edu.tr

DAÜ Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü’nden Öğretmenlerimize Mesaj Var:

Değerli Okul Öncesi Öğretmeni arkadaşlarım,
İçinden geçmekte olduğumuz salgınla mücadele sürecinde, sağlık çalışanları ve kamu hizmeti veren diğer emekçiler bir yandan toplumun sağlık ve diğer ihtiyaçları için çalışırken, biz öğretmenler de görevimizi uzaktan eğitim aracılığıyla, öğrencilerimizin eğitim haklarını kesintisiz bir şekilde olabildiğince etkin bir şekilde sürdürerek yerine getirmeye çabalıyoruz. Bilmenizi isterim ki, aslında bu çabamız yalnızca eğitimin kesintiye uğramamasına hizmetle kalmıyor, aynı zamanda çocukların ve dolayısıyla da ailelerin, öğretmenlerini yanlarında hissetmelerine hizmet ediyor ve bu stres verici zamanlarla baş etmeyi kolaylaştıran bir “güç” işlevi görüyor. Bu nedenle bizler de DAÜ Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü’nde Okul Öncesi Eğitim Yüksek lisans programı öğrencilerimle birlikte yürütmekte olduğumuz OOEG 506 Erken Çocukluk Döneminde Yaratıcılık ve Estetik konulu dersim aracılığıyla sizlerle yararlı olacağını düşündüğümüz, ekte bulacağınız 20 sayfalık kitapçığı hazırladık. Yüksek lisans sınıfımda, bu kitapçığa katkı sağlayan öğrenciler, Okul Öncesi Öğretmeni, Müzik Öğretmeni, Özel Eğitim Öğretmeni olmak üzere farklı disiplinlerden buluşan 10 eğitimci.

Bu etkinliklere ilişkin geri bildirimlerinizi benimle bu e-posta adresim aracılığıyla ya da sosyal medya hesaplarım aracılığıyla paylaşırsanız çok memnun oluruz. Böylelikle ben de onlara bu katkılarının sizlerdeki yansımalarını iletme şansı bulurum. Umarız hazırladığımız kitapçık işinize yarar, ve sizlere destek olur. Okul öncesi dönemdeki çocukların yaratıcılık ve estetik becerilerinin oyun ve sanat yoluyla desteklenmesini hedefleyen bu çalışmaları sizlerle düzenli olarak her hafta paylaşmaya çalışacağız. Belki de bu sayede, Kıbrıs’ta çok da eksikliğini hissettiğimiz “Okul Öncesi Öğretmen Ağının” Üniversite, okul, ve diğer paydaşlar nezdinde kurulması için bir ön adım da atmış oluruz.

Hepinize en içten sevgi ve saygılarımla.
Doç.Dr.Eda Yazgın
DAÜ Temel Eğitim Bölüm Başkanı
eda.kargi@gmail.com

Okul öncesi öğretmenleri için yaratıcılığı destekleyen oyun-sanat etkinlikleri
Başa dön