EN

Öğretmen Değişim Programı için Kayıtlar Başladı

KTÖS’ün Macaristan Öğretmen Sendikası PSZ-SEHUN ile gerçekleştireceği 2020 Öğretmen Değişim Programı için kayıtlar başladı.

Macaristan Öğretmen Sendikası ile “Öğretmen Değişim Programı” çerçevesinde gerçekleşecek olan ortak eğitim projesi ve kültür gezisine katılmaya hak kazanacak üyelerimizi belirlemek için yapılacak kura çekilişine kayıt yaptırmak isteyen öğretmenlerimizin, 4 Mart 2020, Çarşamba gününe kadar KTÖS Dış İlişkiler Koordinatörlüğüne (2271175) ulaşması gerekmektedir.

Kayıt yaptıracak olan üyelerin, daha önce KTÖS Öğretmen Değişim Programı çerçevesinde yapılan yurtdışı eğitim gezilerine katılmamış olması gerektiğini hatırlatır, çelışmalarınızda başarılar dileriz.

KTÖS Öğretmen Değişim Programı Nedir?

Kıbrıslı Türk toplumu uzun yıllar boyunca Kıbrıs sorunu sebebiyle dünyadan kopuk bir şekilde yaşamıştır. Her ne kadar sınır kapılarının açılması ile bu kopukluk bir nebze azalmış olsa da, toplumumuz adadaki siyasi sorunun etkilerini hissetmeye devam etmektedir. Sendikamız gerçekleştirmekte olduğu bu program ile öncelikle eğitimin hedeflerinin başında gelen hoşgörü, paylaşma ve barış kültürünün yaratılmasına katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Ayrıca hem öğretmenlerimizin, hem de onların vasıtasıyla yetişen yeni neslin dünya görüşünün gelişmesine ve kültürel bilincin artmasına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

“Öğretmen Değişim Programı” ilk kez 2009 yılında Polonya’nın “Solidarność” öğretmen sendikası ile imzalanan anlaşma ile başlamıştır. Daha sonra 2012 yılında Bulgaristan’ın “Podkrepa” ve Letonya’nın “Lizda” öğretmen sendikaları ve 2018’de Macaristan Öğretmen Sendikaları ile yapılan anlaşmalar sayesinde genişletilmiştir.

Program kapsamında her yıl yukarıda bahsi geçen sendikalardan öğretmen grupları Kıbrıs’a gelerek sendikamız ve eğitim sistemimizi tanıma fırsatı yakalamaktadırlar. Aynı şekilde her yıl KTÖS üyesi bir grup öğretmen de bu ülkelere giderek buralarda gözlem yapıp kendilerini geliştirme olanağı bulmaktadırlar. Program boyunca konaklama, iç ulaşım ve izaz-ikram gidilen ülkenin sendikası tarafından karşılanmakta, ulaşım masrafları ise sendika ve üyeler arasında paylaşılmaktadır. Başvurular için SMS ve sendika web sitesi aracılığıyla duyurular yapılmakta, katılımcılar; başvuran üyeler arasında kura çekimi ile belirlenmektedir.

Ziyaretlerde öğretmenler ziyaret ettikleri ülkenin sendika yetkilileri tarafından karşılanıyor ve onlardan sendika, eğitim sistemi ve ülke hakkında bilgi alıyorlar. Ayrıca ülkenin çeşitli bölgelerinde farklı seviyelerden okullara götürülüyor ve oradaki ortamları gözlemleyip öğretmenlerle sohbet ederek ülkenin eğitim koşullarını da yerinde deneyimleme fırsatı yakalıyorlar. Ziyaretlerin sonunda ekipler bir rapor yazmakta, bu raporlar sendika web sitesi aracılığıyla diğer üyelerle paylaşılmaktadır.

Saygılarımızla,

KTÖS Dış İlişkiler Koordinatörlüğü

Öğretmen Değişim Programı için Kayıtlar Başladı
Başa dön