EN

Maviş: Kıbrıslı Türklerin geleceği AB ve Birleşik Kıbrıs’tır

KTÖS Eğitim Sekreteri Burak Maviş, vatandaşın Türk Lirası kullanımı ve enflasyon nedeniyle  her geçen gün daha da fakirleştiğine dikkat çekti.  Kıbrıslı Türklerin kaderinin siyasi olarak Türkiye rejimlerinin  dayatması altında yaşamak veya ekonomik olarak  yoksullaşmak olamayacağını belirten Maviş, toplumun geleceğinin Avrupa Birliği çatısı altında Federal bir Kıbrıs’” olduğunu ifade etti.

KTÖS Eğitim Sekreteri Burak Maviş, Mayıs TV’de yayınlanan “Son Nokta” programında gündemi değerlendirdi. Maviş, ülkede diğer alanlarda olduğu gibi eğitimde de hiçbir şeyin yolunda gitmediğine dikkat çekerek, “Okullar açıldığında durum neyse bugün de durum farksız, Eğitim Bakanlığı tüm sorumluluğu öğretmen, okul yöneticisi ve ailelerin üstüne yıkıp işten sıyrılmaya çalışıyor” şeklinde konuştu. Burak Maviş, okullardaki vaka sayılarına karşın bakanlık tarafından ciddi önlemler alınmadığına dikkat çekerek, eğitimin bilimsel verilere dayalı bir süreç olmasına karşın bakanlığın bu konuda üzerine düşen görevleri yerine getirmediğini kaydetti. Maviş, “Son örnek 23 Nisan kutlamaları, biz 23 Nisan’ın bir şölen kıvamında ve Atatürk’ün kurduğu cumhuriyetin ne anlama geldiğinin bugünkü nesillere iyice anlatılması taraftarıyken, bakanlık 23 Nisan’ı her okulda tören ve velilerin de katılımıyla yapma arzusunda” dedi.

Erdoğan ve AKP rejiminin eğitime yönelik dayatmalarının adanın kuzeyinde de kendini göstermekte olduğuna vurgu yapan Maviş, “Bizim çağdaş, laik ve bilimsel eğitimden ödün vermemiz söz konusu değil” ifadelerini kullandı. Bunca sıkıntının narasında eğitimde sevindirici tek adımın Özel gereksinimli bireyler eğitim yasa tasarısının yıllar sonra yeniden ivedilikle görüşülmek amacıyla meclis komitesinin gündemine gelmesi olduğunu belirten Maviş, “Her bireyin eğitim alma hakkına saygı duyulması gerekir” dedi.

Maviş, siyasette de bir açmaz olduğunu ifade ederek, adanın kuzeyinde Kıbrıslı Türklere empoze edilmeye çalışılan siyasal İslam modelinin ülke içinde çıkar grupları ve bazı siyasetçiler tarafından karşılık bulduğunu söyleyerek, bu çıkar gruplarının AKP’nin siyasi, ekonomik ve askeri nüfuzunu kullanarak  toplumun öz kaynakları ve kurumlarına sahip olmaya çalıştıklarını belirtti. Maviş, görüşme masasında veya dış işlerinde ise toplumun hassasiyet ve çıkarlarını koruyan bir siyaset izlenmediğini belirterek, AKP’nin borusu ile hareket edildiğini söyledi.

Açıklamalarında belediye reformu adı altında topluma dayatılmaya çalışılanlar ve TL kullanımı nedeniyle vatandaşın her geçen gün alım gücünü kaybetmesi konularına da değinen Maviş, Bugün sokakta veya eylemde olmayan kesim yok. Kıbrıslı Türklerin kurtuluşunun Türk Lirası ve Türkiye olmadığı apaçık ortadadır, biz toplum olarak var olmak istiyorsak bunun yolunun AB ve Birleşik Federal Kıbrıs’tan geçtiğini hem anlama, hem anlatma durumundayız. Hükümetin vizyonsuzluğu Gaziantep’e konsolosluk açmaktan öteye gitmeyecektir. Sendikalar, muhalefet ve sivil toplumun vizyonu ise Brüksel ve Strazburg’ta temaslarda bulunup mücadeleyi uluslararası alana taşıma olmalıdır.” şeklinde konuştu.

Maviş: Kıbrıslı Türklerin geleceği AB ve Birleşik Kıbrıs’tır
Başa dön