EN

KTÖS ve KTOEÖS çabası ile öğrenciler aşılarını oldu

Yurt dışında okuyan yaklaşık 150 Kıbrıslı Türk öğrenci, 12 Ağustos Perşembe günü Kıbrıs Cumhuriyeti’nin inisiyatifi sonrasında Devlet Fuarı alanındaki aşı merkezinde COVID-19 aşısı oldu.

Kıbrıs Haber Ajansı’nın haberine göre, nu inisiyatifin amacının, öğrencilerin verilerinin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin veriler portalına yüklenmesini sağlamak ve eğitimlerini sürdürebilmeleri için yurt dışına yolculuklarının kolaylaştırmak olduğu belirtildi. Aynı kaynaklar, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin buna ihtiyacı olan daha başka Kıbrıslı Türk öğrencilere de hizmet etmeye hazır olduğunu kaydettiler.

Kıbrıs Cumhuriyeti, üç hafta önceki veriler temelinde aşı sertifikası verebilmek amacıyla Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından verilen korona aşılarıyla aşı olanlarla ilgili listeleri Kıbrıs Türk tarafından istediği; adanın kuzeyinden buna henüz yanıt vermediği belirtildi.

Bu nedenle şu an, AB tarafından onaylanan aşılarla aşılanmış olan Kıbrıslı Türklerin kayıtlarının yapılabilmesi için, örneğin, aşılanmış olan Kıbrıslı Türklerin verilerini kaydedip ilgili belgeleri bilgisayara yükleyip elektronik bir platform oluşturulması gibi başka yollar aranmakta olduğu açıklandı. Bulunacak çözümün önümüzdeki iki gün içinde açıklanması bekleniyor.

Şu ana kadar Kıbrıs Türk tarafına Avrupa Birliği tarafından onaylanan 160.000 doz aşı verildi. Bunlardan 40.000’i son iki üç gün içerisinde iletildi.

Öğrencilerin aşılanması ile ilgili KTÖS ve KTOEÖS’nın girişimleri olmuş, listeler oluşturularak Kıbrıs Cumhuriyeti yetkililerine teslim edilmişti.


Kaynak: Kıbrıs Haber Ajansı

 

KTÖS ve KTOEÖS çabası ile öğrenciler aşılarını oldu
Başa dön