EN

KTÖS: İfade özgürlüğünün sınırı nefret söylemidir.

“Nefret söylemi ve tehditlerinizden”

KORKMUYORUZ

KTÖS, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin ifade özgürlüğü ile ilgili kararlarına saygılı olup, her türlü yapıcı ve demokratik ilkeleri aşmayan eleştiriye açıktır. KTÖS, eleştiriyi bir hak olarak görür, bireysel ve kolektif eleştirilere saygı duyar ve de her eleştirinin haklılık payı olma ihtimaline karşın sonuna kadar dinlenilmesi gerektiğini savunur. KTÖS için ifade özgürlüğünün sınırı nefret söylemidir.

Son zamanlarda TC Lefkoşa Valiliği organizasyonu ile adanın kuzeyindeki şoven odaklar ve Türkiye’nin gerici medyasının dini ve şoven unsurları, Kıbrıs Türk Öğretmen Sendikası ve toplumun diğer kurum ve kişilerinin barışçıl, evrensel ve laik duruşuna yönelik olarak bir linç kampanyası yürütmektedirler.

Kişisel ve toplumsal hakaret, hedef gösterme; saldırı ve baskı kampanyasına dönüştürülmeye çalışılan linç söylemleri ırkçı, şovenist, cinsiyetçi, militarist ve ayrımcı ifadeler, ötekileştirme, küfür ve nefret söylemi içermektedir. İfade özgürlüğünü hedef alan bu söylemler, savaş ve şiddet çığırtkanlığı yapmakta; din, dil, ırk, cinsiyet ve cinsel yönelim haklarına saldırmakta; demokratik, sosyal ve özlük haklarının varlığını aşağılamakta, fiziksel, bedensel ve sözel taciz içermektedir.

İş bu halde yürütülen linç kampanyaları kişi ve kurumların İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde belirtilen insan hakları ve temel özgürlüklerini tehdit edecek noktaya ulaşmıştır. Söz konusu odaklara cevabımız KORKMUYORUZ şeklinde olacaktır.

Türkiye’nin garantör ülke sorumluluğunu hatırlatır, Avrupa Birliği Parlamentosu ve Birleşmiş Milletlere çağrı yapar, uluslararası hukukun çiğnenmesine ve AB vatandaşlarının maruz kaldığı baskıya seyirci kalmaması gerektiğinin altını çizeriz.

Bu yöndeki mücadelemizi sürdürmeye, asimilasyon politikalarına direnmeye ve uluslararası hukuk nezdinde mücadele etmeye devam edeceğiz.

Emel Tel

KTÖS Başkanı

KTÖS: İfade özgürlüğünün sınırı nefret söylemidir.
Başa dön