EN

KTÖS Eğitim Sekreteri Burak Maviş, Mayıs TV’de yayınlanan ”Son Nokta” programında gündemi değerlendirdi.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Eğitim Sekreteri Burak Maviş, Ada’daki ilerici güçlerin  başta Türkiye’deki AKP iktidarı ve onun işbirlikçilerine karşı boyun eğilmeyeceğini belirtti.  Maviş, 27-29 Nisan tarihleri arasında Cenevre’de gerçekleşecek 5+BM toplantısı öncesi  pandemi koşullarına rağmen Kıbrıs’ın her iki yanında ortak bir çalışma yürütüldüğünü açıkladı.

Maviş, “Bu ülke gerçeklerine tek uygun model olan ve yıllardır ilgili BM parametrelerinde de yerini alan İki bölgeli, siyasi eşitliğe dayalı bir federasyon noktasında hem Kuzey hem de Güney Kıbrıs’taki çözüm güçleri olarak çalışmalarımızı yürütüyoruz, bu çalışmaların artık son aşamasına geldik. Kısa bir süre sonra ortak metin kamuoyu ve uluslararası aktörlerle paylaşılacaktır. Biz ne AKP hükümetinin buradaki işbirlikçileri aracılığıyla, ne de Rum çözüm karşıtlarının dayatmaya çalıştığı yapıyı kabul etmeyeceğiz” dedi.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Eğitim Sekreteri Burak Maviş, Mayıs TV’de yayınlanan ”Son Nokta” programında gündemi değerlendirdi. Maviş, 1986 yılından beri Türkiye ile KKTC arasında imzalanan protokollerin bir ekonomik protokol olmadığını, bunun Kıbrıslı Türklerin iradesinin ellerinden alınmasına yönelik siyasi girişimler olduğunu ifade etti.

Son imzalanan protokolün içeriğine bakıldığında bu siyasetin net ve açık bir şekilde görüleceğine işaret eden Maviş, “Protokol dedikleri metinle öğretmeni, kamu görevlisini ve toplumun çeşitli kesimlerini  kamuoyu önünde itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar, biz bu oyuna gelmeyeceğiz. KTÖS bu ülke insanının kendi kendine yetecek formülleri üretebilecek kapasitededir ve tüm çabamız da yeniden 2002-2005 ruhunu topluma kazandırmaktır” dedi.

Azınlık hükümetini “Türkiye’nin maşası” diye nitelendiren Maviş, meclis içi muhalefeti ise sessiz kalmakla suçladı. Maviş, “ Dayatılanlar karşısında yok edilmek istenen bir halk olarak ortak hareket etmek zorundayız, bunun da yolu gerekirse meclis dışına çıkıp halkla bütünleşmektir. Meclis çatısı altında azınlık hükümetinin icraatlarını eleştirmek gelinen aşamada kimseye bir yarar sağlamaz. Bu Memleket Bizim Platformu yeniden oluşturuldu ve mücadele zemini ordadır. Bu platform çerçevesinde ilerici tüm kesimlere birlikte mücadele çağrımız geçerlidir” şeklinde konuştu.

Açıklamalarında salgın deneniyle eğitimin etkilerini de değerlendiren Burak Maviş,  Covid 19’un görülmesinin üzerinden 1 yıl geçtiğine işaret ederek, bu süreçte eğitimin büyük yara aldığını kaydetti. Maviş, “ Hiçbir şey yüz yüze eğitimin yerini tutamaz, 1 yıldır öğretmen camiası olarak bizler uzaktan eğitim konusunda ne kadar çaba ve özveriyle çalışsak da, günün sonunda geldiğimiz aşamada hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin psikolojilerinin çok etkilendiğini gözlemlemekteyiz. Bizim başından beri talebimiz bir an önce öğretmenlerin aşılanıp yüz yüze eğitimin başlaması yönündeydi ancak maalesef hükümet bu konuda hiçbir adım atmadı. Bu çağrımızı yineliyoruz, bu süreç böyle yönetilmeye devam ederse çocuklarımız maalesef 1 yılı kaybedecek” dedi.

Öğretmen sendikaları olarak gerekli koşulların yerine getirilmesi halinde göreve hazır olduklarını vurgulayan Maviş, eğitim yılının uzatılmasından kimi derslerin bu yıla mahsus müfredattan çıkarılıp kayıpların giderilebileceğini ifade etti.

PROGRAMIN TAMAMINI YOUTUBE KANALI MAYIS TV‘DE N İZLEYEBİLİRSİNİZ.

Kaynak: Söz Kıbrıs

KTÖS Eğitim Sekreteri Burak Maviş, Mayıs TV’de yayınlanan ”Son Nokta” programında gündemi değerlendirdi.
Başa dön