EN

KTÖS Eğitim Sekreteri Burak Maviş, Kıbrıs Postası’na açıklamalarda bulundu

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Eğitim Sekreteri Burak Maviş, Kıbrıs Postası’nda Canan Onurer’in hazırlayıp sunduğu ‘Sabahın Haberleri’ isimli programa katılarak, açıklamalarda bulundu.

“YÜZ YÜZE EĞİTİME DARBE VURULDU”

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu’nun yayınladığı “Pozitif öğrenci izole olacak, temaslı sınıf maske ile eğitime devam edecek” kararının yüz yüze eğitime darbe olduğunu vurguladı. Maviş, vaka görülen sınıflarda uzaktan eğitimin devam etmesi gerektiğinin veya Kıbrıs’ın güneyindeki gibi bulaş görülen sınıflarda günlük antijen testi yapılması gerektiğini ifade etti.

18 okulun temel sorununun sosyal mesafe olduğunu belirten Maviş, okul yapımıyla ilgili gerekli yatırımlar yapılmadığı için bu okulların artan nüfusla kalabalıklaştığı ve bu sorunların pandemi öncesinde de yaşandığını kaydetti.

18 okulda toplam  9 bin 600 civarı öğrencinin eğitim gördüğünü, eylül ayından bugüne kadar ise öğrencilerin yarı yarıya okula gittiğini dile getiren Maviş,  Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği ve okul müdürleriyle yaptıkları temaslar sonrası, mart ayında havaların ısınacağı, kapı ve pencerenin açılmasıyla koşuluyla kademeli olarak normal eğitime dönüş taleplerinin Milli Eğitim Bakanlığı’na ilettiklerini belirtti.

“18 KİŞİLİK SINIFLARDA, 3 VAKADA UZAKTAN EĞİTİME GEÇİLİRKEN…”

Sendikanın dönüşüm sürecinde Bulaş Temas Protokolü’nün devamını istediğinin altını çizen Maviş, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu’nun yayınladığı Pozitif öğrenci izole olacak, temaslı sınıf maske ile eğitime devam edecek kararının Cuma günkü açıkladıkları kararla farklı olduğuna işaret etti.

Dönüşümlü eğitimin olduğu sınıflardaki öğrenci sayısının 18’den 36’ya çıkarılacağını kaydeden Maviş, “18 kişilik sınıflarda, 3 vakada uzaktan eğitime geçilirken, 36 kişilik sınıflarda geçilemeyeceği söyleniyor. Bu doğru bir yaklaşım değildir. Omikron, yayılan bir varyanttır. Etrafımızda da görüyoruz. Sürekli etrafımızdaki kişiler bu varyanta yakalanıyor. Dün vakalar düşüktü; ama birkaç gün öncesine kadar 500’ün altında vaka olmuyordu ve özellikle bu vakalar okullarda yayılmıştı.” dedi.

“ŞUBAT TATİLİ SONRASI BİN 300 CİVARI ÖĞRENCİ POZİTİF OLDU”

Şubat tatili sonrası bin 300 civarı öğrenci ile 250 civarı öğretmenin  pozitif olduğuna dikkat çeken Maviş, kalabalık olullarda hala daha pozitif vakalar olduğunu belirtti.

“HÜKÜMET, ÖDEVLERİNİ YAPMADI”

Okuldaki nüfus sorununa da değinen Maviş, hükümetin pandemi sürecinde ödevlerini yapmadığını belirten Maviş, Lefkoşa’da yeni bir okul açıldığını, açılan yeni okulun da standartların üzerinde öğrenci aldığını söyledi.

Girne’de de okul sorunu olduğunu söyleyen Maviş, önümüzdeki yıla yetişecek bir okul olmadığını, okulun yapılacağı yerin yeni bulunduğunu ve ihale süreci olduğunu da anımsattı. Maviş, Girne’de yeni okulun yapılmasının 2024’ü bulacağını söyledi.

“GİRNE MERKEZDEKİ SINIF ORTALAMASI 30-35 ARASINDADIR”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2015’te düzenlediği eğitim şurasına işaret eden Maviş, sınıflarda öğrenci sayılarıyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“İlkokullar 26, anasıfılar 20, 4 yaşın ise 16 olması gerekiyor. Maalesef şehirlerdeki rakamlar, bu rakamların çok üzerinde. Girne merkezin ortalaması 30-35 arasındadır. Pandemi bu sıkıntıalarla bizi yüzleştirdi ve normal eğitime devam edememe noktasında en büyük engel oldu. Sıkıntılarımız devam ediyor.”

“OKULLAR, BANKA VEYA MARKET DEĞİLDİR”

Okulların banka veya market olmadığının altını çizen Maviş,  camın arkasından eğitimin yapılmadığını, öğretmenlerle öğrencilerin iç içe olduğunu söyledi.

“7-14 MART TARİHLERİNDE TÜM OKULLARDA NORMAL EĞİTİME DÖNÜLECEK”

7 ve 14 Mart tarihlerinde kademeli olarak bütün okullarda normal eğitim sürecine dönüleceğini kaydeden Maviş, testlerin de her hafta okullarda devam edeceği konusunda Sağlık Bakanlığı’nın sözü ve çalışması olduğunu kaydetti.

Çocuk sayısı 10 olmadığı zaman flakonun açılmaması nedeniyle çocukların Koronavirüs aşılanmasında sorunlar yaşanıyordu. Konuyla ilgili ilgili bakanlıklarda adım atıldı.

GENELGE GÖNDERİLİYOR

Kıbrıs Postası’nın edindiği bilgiye göre, Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı okullara aşılamayla ilgili genelge gönderecek ve çocuğunun aşı olmasına izin veren aileler tespit edilecek. Böylece aşı yapan uzmanlar, 10 ya da 10’un katına ulaşan okullara giderek, 5-11 yaş arası çocuklara aşı yapacak.

Kaynak: Kıbrıs Postası

KTÖS Eğitim Sekreteri Burak Maviş, Kıbrıs Postası’na açıklamalarda bulundu
Başa dön