EN

En çok zarar gören okullar yeni tamir edilenler oldu

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), son günlerde yaşanan yoğun yağışlardan etkilenen okulların daha çok yeni tadilat olan ve yeni tamamlanan okullar olduğunu belirterek, bunun düşündürücü olduğunu kaydetti ve Milli Eğitim Bakanlığı ile hükümeti bu olayın üzerine ciddiyetle gitmeye çağırdı.

KTÖS, ülkede yaşanan yağışların bereket yerine felaket olmasının da ciddi insan hatalarından kaynaklandığını ifade ederek, ülkedeki şehir planlamanın, emirname ve imar planlarının önemine vurgu yaptı.

KTÖS Başkanı Emel Tel ile KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, Lefkoşa Arabahmet İlkokulu önünde basın açıklaması yaptı.

KTÖS yetkililerinin de hazır bulunduğu basın açıklaması sırasında, yoğun yağışlardan etkilenen okullar açıklandı ve eğitimin aksamaması ve öğrencilerin herhangi bir tehlike yaşamaması için Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile hükümet göreve çağrıldı.

KTÖS Genel Sekreteri Elcil, bugün okulların kötü hava koşulları nedeniyle tatil edildiğini anımsatarak, son yaşanan yağmurların felaket getirdiğini, insan hatalarının bunu yaşattığını, okulları tatil ettirecek kadar hatalar yaşanmasının düşündürücü olduğunu söyledi.

Okullarda meydana gelen hasarların daha çok yeni tadilat veya yeni biten okullarda görüldüğünü ifade eden Elcil, bunun düşündürücü olmasının yanı sıra rantın göstergesi olduğunu belirtti.

Elcil, bugün önünde basın açıklaması yaptıkları Arabahmet İlkokulunun da eski bir bina olduğunu, hiç tadilat görmediğini ifade ederek, Okulu su bastığını, ahşaplar ve elektrik tesisatının zarar gördüğünü ama yetkililer veya teknik elemanların gelip bakmadığını kaydetti.

Elcil, “burada ihmal vardır” dedi ve bakanlığı eleştirdi, Hükümetin dikkatini çekmek istediklerini söyledi.

 

ZARAR GÖREN OKULLAR
KTÖS Başkanı Emel Tel de basın açıklamasını okudu.

Tel, yoğun yağışlardan dolayı Atatürk İlkokulu, Arabahmet İlkokulu, Şht. Doğan Ahmet İlkokulu, Şht. Mehmet Eray İlkokulu, Değirmenlik İlkokulu, Gönendere İlkokulu, Geçitkale İlkokulu, Cihangir Düzova İlkokulu, Karakum Okul Öncesi Eğitim Merkezi, Şht. Hasan Cafer İlkokulu ve Dikmen İlkokulunun zarar gördüğünü belirtti.

Tel, KTÖS olarak okullarla sürekli irtibatta olduklarını ve gelişmelerle ilgili sürekli bilgi verip olayların takipçisi olacaklarını söyledi.

KTÖS Genel Sekreteri Elcil yeniden söz alarak, geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Elcil, “Yeni okul binaları ve yeni tadilat yapılan binalar zarar gördü. Bunun altını çiziyoruz. Bu düşündürücüdür denetim yok rant var demektir devlet bu olayların üstüne daha ciddiyetle gitmeli” dedi.

Basın Açıklamasının tamamı:

Ülkemizde son günlerde aşırı yağışlar yüzünden yaşanan sıkıntıların felakete dönüşmesinin örneğiniokullarımızda görmekteyiz.

Su sıkıntısı yaşanan ülkemizde bereket getirmesi gereken yağışların felakete dönüşmesi insan hatası yüzündendir. Ülkeyi yönetenlerin politik menfaat ve rant uğruna her türlü usulsüzlüğe göz yumduğu bu düzende son yağışlardan okullarımız da nasibini almıştır. Ne yazıktır ki, en çok zarar yeni tamir edilen ve yeni yapılan okul binalarında görülmektedir. Bu da yapılan ihalelerin planlama-proje aşamasından bitiş aşamasına kadar tamamen kontrolsüz olduğunu ortaya koymaktadır. Yaşanan bu felakette tek tesellimiz okullarımızda can kaybı olmamasıdır. Bu ülkede yaşanan felaketten en son zarar görecek olan yapıların, devlet binaları, okullar ve hastaneler olması gerekirken,bizde tam tersi olması rantın büyüklüğünü göstermektedir. Rant uğruna ortaya çıkan durumu kamuoyunun gündemine getirirken, yetkilileri de derhal önlem almaya davet eder takdiri sizlere bırakırız:

Lefkoşa Merkezde yağmurdan etkilenen okullar;

1- Atatürk İlkokulu; Dam izolasyonu bozulması nedeni ile sınıflarda akıtma, elektrik sisteminde tehlike yaratmıştır.
2- Arabahmet İlkokulu; Sınıfları ve koridorları su basmış, bazı derslikler akıtmıştır. Elektrik fişlerinden de su akmıştır ve tehlike yaratmaktadır.
3- Şht. Doğan Ahmet İlkokulu; İlkokulun bahçe düzenlemesi ve oyun parkı su baskınına uğramıştır.

Değirmenlik Bölgesi:

1-Şht. Mehmet Eray İlkokulu; Genel olarak okulun ve okul öncesi dersliklerinin tümüne yakını akıtmıştır. Müdür odası ve bir dersliğin tavanı çökmüştür. (Dam kısa bir süre önce açılıp yapılmıştı.)

2- Değirmenlik İlkokulu; Yeni yapılan okul öncesi dersliklerini ve okul bahçesini su basmıştır.

3- Gönendere ilkokulu; Elektrik tesisatı su almış ve elektrik kutusu zarar görmüştür.
4- Geçitkale İlkokulu; Damı akıtmış ve elektrik sisteminde arıza olmuştur. (Damlar 3 yıl önce açılıp tamir edilmişti.)
5- Cihangir-Düzova İlkokulu; Bahçe ve oyun parkı sel nedeni ile bertaraf olmuştur.

Girne Bölgesi

1- Karakum Okul Öncesi; Yeni yapılan derslik ve ek binalar akıtmış, duvarlarda çatlaklar oluşmuştur. Binalar kesinlikle tehlike arz etmektedir.
2- Şht. Hasan Cafer İlkokulu; Yeni yapılan ek prefabrik binalar akıtmıştır.
3- Dikmen İlkokulu; Okul çok büyük bir yıkım yaşamıştır, okulun çevresindeki taş çevre duvarları yıkılmıştır. Okul bahçesine tonlarca taş ve çamur yığılmış ve kullanılamaz durumdadır. Ayrıca oyun parkı, yer parkeleri ve zeminler sökülmüştür. Okul şu an itibarı ile eğitime açılacak durumda değildir.

Yaşanan bu felaketten dolayı zarara uğrayan tüm okullarımıza ve insanlarımıza geçmiş olsun diler, saygılar sunarız.  

                                                                                                     

Emel Tel

KTÖS Başkanı

En çok zarar gören okullar yeni tamir edilenler oldu
Başa dön