EN

ARİF HOCAYI SAYGI VE ÖZLEMLE ANIYORUZ

12 Aralık 2012 tarihinde kaybettiğimiz öğretmen, sendikacı, örgütçü, gazeteci, yazar, kooperatifçi, yurtsever Arif Hasan Tahsin Desem’i saygı ve özlemle anıyoruz.

Arif Hasan Tahsin, KTÖS’ün ve Kıbrıs Türk Toplumu’nun toplumsal mücadelesinde önemli bir yer tutmaktadır. Arif Hocanın ülkemizi yeniden birleştirmek için ortaya koyduğu fikir ve görüşleri bugün hala geçerliliğini korumaktadır. “Kişisel çıkarlar, zümresel çıkarlardan, zümresel çıkarlar, toplumsal çıkarlardan önde olamaz.” diyen Arif Hoca, öğretmenin toplumsal sorunlarla mücadele etmesinin yolunu açmıştır.

Öğretmen sorunlarıyla toplum sorunları içiçedir felsefesiyle, özyönetim, demokratikleşme ve Kıbrıs Türk toplumunun bağımsızlığı mücadelesini yürütmek, ayrıca eğitim yoluyla bireylerin barış kültürünü içselleştirmesini teşvik ederek, Kıbrıs’taki iki ana toplumunun birleşik bir adada, bir arada barış içinde yaşamasına katkı koymak gibi bir çok evrensel anlayış Arif Hoca ve arkadaşlarının emeği ile toplumsal hafızaya kazınmıştır.

Bu yıl pandeminin getirdiği sosyal sorumluluklarımızdan dolayı Arif Hocayı farklı bir etkinlikle anacağız. 12 Aralık Cumartesi günü Mağusa Çanakkale Türk Spor Kulübü Selim Tilki Lokalinde yapılacak olan Genel Satranç Şampiyonası’nın 2. Ayağı Arif Hasan Tahsin anısına gerçekleştirilecektir. Böyle anlamlı bir etkinliğin Arif Hoca anısına gerçekleşmesi eğitime ve toplumsal düşünceye anlam katacaktır.

Arif Hocanın fikirlerini yaşatmak demek kendi kendini yönetme, demokratikleşme ve toplumsal varoluş kavgasının içinde olmak demektir. Arif Hocayı anlatmak demek, barış ve çözüme inanmak demektir. Arif Hocayı anmak demek örgütlü mücadeleye, sendikal disipline ve ilkelere sahip çıkmak demektir.

Saygılarımızla.

Şener Elcil
KTÖS Genel Sekreteri

ARİF HOCAYI SAYGI VE ÖZLEMLE ANIYORUZ
Başa dön