Sn. Bakanın okul kapatma çabasının arkasındaki nedeni merak ediyoruz?

“Son dönemde adı kendi yakınlarına menfaat sağlamakla ve arazi dağıtmakla anılan UBP-DP hükümetinin, arazi değeri ölçülemeyecek kadar kıymetli olan Gazi İlkokulu ve Gemikonağı Erdal Abit İlkokulu’nun kapatarak arazileri kime peşkeş çekeceğini merak ediyoruz? “

Yeni okullar veya ek derslikler yapmak yerine; okul birleştirmek, okul kapatmak, okul birleştirerek sınıflarda öğrenci sayısını daha da artırmak, kalabalık sınıflardan bunalan aileleri özel okullara kaçırmak isteyen bir eğitim bakanı ile karşı karşıyayız.

Ülkemizde 160 okula karşılık 192 cami olduğunu ve yeni camii inşaatlarının eklenerek devam ettiğini gerçeği ortadayken Sn. Özdemir Berova okul kapatmaya çalışan bakan olarak tarihe geçecektir.
Diş İşleri Dairesi Yasa değişikliği önerilerinde eğitim hizmetlerinin Din İşleri Dairesi’ne bırakılmasına ve imam sayısının artırılmasını destekleyen Sn. Berova; öğretmen alımı, yeni okul ve ek derslik yapımı için kaynak bulamadığını iddia etmektedir. Kendi seçim bölgesi olan Girne’nin tamamında öğrenci nüfus yoğunluğunu görmezden gelen Sn. Özdemir Berova, eğer bu yıl Girne’ye yeni okul inşa ettiremezse, çocukları eğitimsiz bırakan bakan olarak da tarihe geçecektir.

Sn. Özdemir Berova’nın Yedidalga İlkokulu, Gemikonağı Erdal Abit İlkokulu, Serhatköy İlkokulu, Zümrütköy İlkokulu, Tepebaşı İlkokulu, Çamlıbel İlkokulu, Lefkoşa Özel Eğitim Merkezi, Lefkoşa Özel ve İş Eğitim Merkezi, Büyükkonuk İlkokulu, Yedikonuk İlkokulu, Gazi İlkokulu, Canbulat İlkokulu ve Kaplıca İlkokulu’nu kapatacağı veya birleştireceği yönünde kendi başına girişim başlatmasını kabul etmeyeceğimizi bir kez daha hatırlatırız.

Son dönemde adı kendi yakınlarına menfaat sağlamakla ve arazi dağıtmakla anılan UBP-DP hükümetinin, arazi değeri ölçülemeyecek kadar kıymetli olan Gazi İlkokulu ve Gemikonağı Erdal Abit İlkokulu’nun kapatarak arazileri kime peşkeş çekeceğini merak ediyoruz? Sn. Bakanın okul kapatma çabasının arkasındaki nedeni de merak ediyoruz?

KTÖS olarak, okulun gerçek sahipleri olan velilerimiz, köylüler ve öğretmenlerimizle mücadele edeceğimiz kamuoyu ile paylaşırız. Okullarımızın kapatılmasını değil, okullarımızın yaşatılmasını ve daha çok okul yapılmasını istiyoruz.

Sn. Berova, ‘okullarımıza dokunma’ diyoruz.

Burak Maviş
KTÖS Eğitim Sekreteri