KTÖS: “Nüfusumuz kaçtır?”

1990 yılında toplanan “Üst Koordinasyon Kurulu Kıbrıs’ın kuzeyinin nüfusunun Kıbrıslı Rumların nüfusuna eşitlenmesine karar verdiğinden, sistematik nüfus aktarımı ve vatandaşlık dağıtılmasına hız verilmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti altına imza koyduğu 1949 Cenevre Sözleşmeleri’ne aykırı olarak adamızın demografik yapısını bozan sistematik nüfus aktarımına devam etmektedir. Bugün nüfus tartışmalarının geldiği noktaya bakıldığında İçişleri Bakanı Sn. Ayşegül Baybars’ın yaptığı açıklamaların bu gerçekleri gizlemeye yönelik olduğu görülmektedir. Yapılan her açıklamanın çelişkiler göstermesi ve geçmişte Sn. Mehmetali Talat’ın “beşyüzbin”, Sn. Ersin Tatar’ın “altıyüzbin”, Sn. Serdar Denktaş’ın “sekizyüzbin”, merhum Sn. İrsen Küçük’ün “oldukça kalabalık” ve Sn. Mustafa Akıncı’nın “sokaklar yalan söylemez” söylemleri aslında bir gerçeğin ifşaatıdır. Sn. Ayşegül Baybars gerçekleri gizlemeye çalışsa da gerçekler ortadadır:

1- Girne’de geçtiğimiz yıl 84 öğrenci yıl ortasına kadar yer yokluğundan okula gidememiştir. Ayrıca özellikle Girne bölgesi okullarında sınıf sayıları 36 ve üzerindendir.

2- Ekmek üreten fırıncılar adına 2010 yılında yapılan bir açıklamada günlük olarak 715 bin somun ekmek üretildiği ifade edilmiştir.

3- 2017 yılında yapılan resmi açıklamada 817 bin 489 kayıtlı cep telefonu olduğu, bu abonelerin 684 bin 301’inin aktif olduğu basınımızda yer almıştır.

4- 2018 yılında Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliği’nden yapılan resmi açıklamada 282 bin 497 sigortalı aracın aktif olduğu medyamızda yer almıştır.

5- Askeri personel ve aileleri 45 bin olarak bilinmektedir.

6- Adada bulunan yabancı üniversite öğrencisi sayısı 92 bindir.

7- 2017 yılında adamızın kuzeyinde 126 ülkeden kayıtlı yabancı işçi sayısı 56 bin 653 olarak açıklanmıştır.

8- 1974 yılında Kıbrıslı Türklerin adadaki nüfusu 120,000 olarak söylenmektedir.
Sizce KKTC’nin nüfusu kaçtır?

Karar sizin!…
Saygılarımızla.

Şener Elcil
KTÖS Genel Sekreteri