KTÖS: “Ekonomik hayat şartları daha da kötüye gidiyor”

KTÖS “Kıbrıs’ın kuzeyindeki hayat şartları her geçen gün daha da kötüye gidiyor” açıklamasında bulundu.KTÖS Mali sekreteri Mustafa Baybora imzasıyla yapılan açıklamanın tam metni şöyle:
T.C.nin alt yönetimi olan Kıbrıs’ın kuzeyindeki hayat şartları her geçen gün daha da kötüye gitmektedir.

Çevre, eğitim, sağlık ve trafikte yaşanılan sıkıntıların yanında, Türk Lirası kullanımına bağlı yaşanan devalüasyondan dolayı çalışanlar %45 fakirleşmiş ve alım gücü gerilemiştir. İşbirlikci UBP -DP HÜKÜMETİ ise ekonominin uçtuğundan bahsetmektedir. Toplumla alay edercesine yapılan bu açıklama vatandaşlarımıza hakarettir. Uçan bir şey var ise, o da Türk Lirası kullanımından dolayı dövizin kanatlanmasıdır.

KTÖS 50 yıla yakındır, Kıbrıs Türk Toplumunun Demokratik, sosyal, kültürel ve ekonomik olarak gelişmesi için mücadele etmektedir. Geçmişte stabıl para birimine geçilmesi ile ilgili grev, eylem ve açıklamalarımız halen güncelliğini muhafaza edip haklılığımızı göstermektedir. Ülkedeki mal, hizmet, alım ve satımların tamamının döviz cinsinden fiyatlandırılması karşısında, Türk Lirası kullanmanın bir mantığı yoktur. Stabıl para birimine geçilmesi mümkündür.

Seçimlerin konuşulduğu bu günlerde, toplumun büyük bir kısmı Türk Lirası kullanmaktan dolayı fakirleşmeye devam ederken, tüm siyasi partilerden bu sorunun çözümü ile ilgili cevap beklemektedir.

Saygılarımızla,

Mustafa Baybora

KTÖS Mali Sekreteri