Başsavcılığın görevi toplumsal çıkarları adalet adına korumak olmalıdır.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, Başsavcılığın geçici memurların kadrolanmasıyla ilgili yasa hakkındaki tutumunu toplumla paylaşma sorumluluğu olduğunu kaydetti.

Elcil, Başsavcılığın söz konusu yasayla ilgili sorumluluğunu yerine getirmediğini söyledi.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, konuyla ilgili yazılı açıklamasında, “Anayasaya aykırılığı bilinmesine rağmen hükümete olumlu görüş veren Başsavcılık bu süreçte geçici memurların umutlarıyla oynamayı, siyasi partileri ayrıştırarak UBP’ye oy sağlamayı, sendikaları birbirine düşürmeyi ve en önemlisi Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı zor durumda bırakmayı hedeflemiştir” görüşünü dile getirdi.

Başsavcılığın yasa önerisi konusunda komiteye verdiği görüşün kamuoyuyla paylaşılması gerektiğini belirten Şener Elcil, “Başsavcılığın rolü kaosa çanak tutmak ve seçimlerde taraf olmak değil, toplumsal çıkarları adalet adına korumak olmalıdır” dedi.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, açıklamasında, “Başsavcılık makamı bu tutumu ile seçimlere UBP’den yana taraf olduğunu açıkça ortaya koymuştur. Cumhurbaşkanı tarafından atanan bir makamın cumhurbaşkanını hedef alan, toplumu kaosa sürükleyen ve UBP’ye oy getirmeyi amaçlayan bu yasayla ilgili tutumunu toplumla paylaşma sorumluluğu vardır” ifadelerine de yer verdi.

İşte açıklamanın tam metni;

Hükümette olan partilerin siyasi inisiyatifi ile ve yasalar hiçe sayılarak geçici işçi olarak alınıp, memur görevi yaptırılanların kadrolanmaları ile ilgili geçen yasa tasarısı adamızın kuzeyinde yaratılan düzenin tam bir aynasını oluşturmaktadır.

Seçimlerden önce ortaya konan bu icraatın temel sorumlusu, hükümetin büyük ortağı UBP’ye koltuk değneği olan başsavcılıktır. Meclis alt komitesinde anayasaya aykırılığı bilinmesine rağmen hükümete konuyla ilgili olumlu görüş veren başsavcılık, geçici işçilerin umutlarıyla oynamayı, siyasi partileri ayrıştırarak UBP’ye oy sağlamayı, sendikaları birbirine düşürmeyi ve en önemlisi Cumhurbaşkanı Sn. Mustafa Akıncı’yı zor durumda bırakmayı hedeflemiştir. Yasaların hazırlık aşamasında sorumluluklarını yerine getirmeyen başsavcılık bu kaosun baş sorumlusudur. Cumhurbaşkanı tarafından atanan bir makamın cumhurbaşkanını hedef alan, toplumu kaosa sürükleyen ve UBP’ye oy getirmeyi amaçlayan bu yasayla ilgili tutumunu toplumla paylaşma sorumluluğu vardır. Başsavcılık makamı bu tutumu ile seçimlere UBP’den yana taraf olduğunu da açıkça ortaya koymuştur. Devletin avukatı durumunda olan bir makamın siyasi partilerin oy avcılığı oyununa alet olması topluma değil, bu yasada görüldüğü şekli ile UBP’ye hizmettir.

Yasalara ve anayasaya aykırı bir şekilde siyasilerin iki dudağı arasında geçici işçi olarak istihdam edilip, memurluk görevi yaptırılanların istihdamı ile ilgili başsavcılığın meclis alt komitesinde verdiği görüş, derhal kamuoyu ile paylaşılmalı ve bu yasanın hazırlanmasında başsavcılığın rolü toplum önünde açık bir şekilde görülmelidir. Başsavcılığın rolü kaosa çanak tutmak ve seçimlerde taraf olmak değil, toplumsal çıkarları adalet adına korumak olmalıdır.